Vijesti 2021. godina

ODRŽANE REDOVITE GODIŠNJE DUHOVNE VJEŽBE BANJOLUČKIH SVEĆENIKA

Od 23. do 26. kolovoza 2021. u Biskupijskom pastoralnom centru sv. Josipa u Lištanima pokraj Livna održane su redovite godišnje duhovne vježbe na kojima su sudjelovala šestorica svećenika Banjolučke biskupije.

Voditelj duhovnih bio je izvanredni profesor Svetog Pisma Starog Zavjeta na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu vlč. dr. sc. Dubravko Turalija koji je govorio na na temu: „Riječ Božja iz života apostola za život svećenika“. Vlč. Turalija se rado odazvao pozivu banjolučkog svećenika zaduženog za organiziranje svećeničkih rekolekcija i duhovnih vježbi vlč. Žarka Vladislava Ošapa da u Godini Božje Riječi, koja na teritoriju Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine traje do 30. rujna 2021., progovori svećenicima o nekoj temi utemeljenoj na biblijskim tekstovima.

Profesor Dubravko je braći misnicima usporedio svećenika i svećenički život s tapiserijom te kazao da se čovjek, kojega Bog na poseban način zove u svoju službu, ne stapa svećeničkim ređenjem u bezličnu masu nego se, sa svim svojim karakteristikama i vlastitostima, uključuje u zajednički život Crkve. Potom je usporedio Crkvu s kolom u kojem se svi njezini članovi zajedno okreću oko Krista dodoajući da je euharistija poput centripetalne sile koja tu Crkvu drži na okupu, osvježava je i učvršćuje. Na primjeru dvanestorice Izraelovih sinova progovorio je o svećenicima koji imaju svoje dobre i loše strane te rekao da se dobra strana svakoga od njih jasno prepoznaje, ali i loša. Istaknuo je da je svaki od njih bio pozvan služiti Bogu i narodu te da neki u tome uspiju, a neki nisu. Potom se osvrnuo na karaktere dvanestorice Isusovih apostola te kazao da je svećenik pozvan meditirati i nad svojim vlastitim životom. Zaključio je da je svaki misnik pozvan svojom svetim životom ostvarivati Kristov poziv te da se svetost ocrtava ponajprije u ljubavi prema Kristu i kroz pouzdanje u snagu i vodstvo Duha Svetoga.

Domaćin vlč. Ivo Martinović, lištanski župnik, sa svojim suradnikom u pastoralu vlč. Markom Stojčićem i uz svesrdnu pomoć svojih župljana, pokazao je su svu širinu duha i srca te svojom gostoljubivošću pomogao da okupljenim svećenicima dani „povlačenja u tišinu“ uistinu budu prožeti zajedništvom s Gospodinom i bratskim druženjem.

KTA
Lištani, 29. kolovoza 2021.