Vijesti 2021. godina

PROSLAVLJENA SVETKOVINA UZAŠAŠĆA GOSPODINOVA U ŽUNAMA

U četvrtak, 13. svibnja 2021. na groblju u Žunama, koje je u sastavu župe Ljubija, proslavljena je svetkovina Uzašašća Gospodinova – Spasovo, te je upriličen blagoslov polja. Misno slavlje je predslavio mr. sc. don. Zlatko Matić, župnik u Ljubiji i upravitelj župe u Ravskoj. Na misi je sudjelovalo 50-ak vjernika.

Dugogodišnja je tradicija vjernika, koji žive u mjestu Žune kod Ljubije, svetkovati dan Uzašašća Gospodinova – Spasovo i tom prigodom moliti Božji blagoslov na polja koja obrađuju i poslove od kojih žive.

U prigodnoj propovjedi, nadahnutim riječima, župnik je prvo rastumačio značenje svetkovine Uzašašća za život kršćana. Istaknuo je da „Isusovo Uzašašće na Nebo i povratak u Domovinu iz koje je i došao na zemlju, stvarni događaj o kojem svjedoče Isusovi učenici u svojim pisanim djelima. Taj „poklad vjere“ sačuvan je dva tisućljeća sve do današnjih dana“. Ohrabrio je prisutne vjernike da se ne boje izazova koji su pred njima, nego da hrabro svjedoče svoju vjeru u zgodno i nezgodno vrijeme. „Da bi to mogli i ostvariti potreban je Božji Duh koji će voditi naš život. Milost Božjeg Duha odbacujemo životom u grijehu, a obnavljamo u sakramentima koji su istinska hrana za našu besmrtnu dušu“ dodao je župnik.

Naglasio je da „se što činimo svojim životom, određuje nas za budućnost tj. za vječnost. Stoga dozvolimo Božjem Duhu dan nas vodi“ zaključio je župnik.

Pred kraj svete Mise, župnik je zahvalio vjernicima na njihovoj nazočnosti te izmolio prigodne molitve kojima je zazvao Božji blagoslov na život vjernika te na „rad naših ruku“.

Župa Ljubija
Ljubija, 14. svibnja 2021.