Vijesti 2021. godina

SAHRANJENA KLANJATELJICA KRVI KRISTOVE S. BEATA (ANA) LAGUNDŽIĆ

Na groblju „Sveti Marko“ u Banjoj Luci, 21. rujna 2021. sahranjena je članica Klanjateljica Krvi Kristove Regije Zagreb s. Beata (Ana) Lagundžić koja je blago u Gospodinu preminula, 18. rujna u samostanu Novi Nazaret u banjolučkom naselju Budžak u 85. godini života i 60. godini redovničkoga služenja.

Misu zadušnicu predvodio je pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren uz koncelebraciju 11 svećenika te sudjelovanje pokojničine sestre i dvojice braće, zatim 35 sestara Klanjateljica Krvi Kristove, nekoliko sestara Milosrdnica i Misionarki ljubavi te rodbine i drugih vjernika. Pošto je izrazio sućut u ime biskupa Komarice i u svoje ime, zahvalio je Bogu za dugogodišnje služenje s. Beate te potaknuo na molitvu za pokoj njezine duše.

Obred sahrane predvodio je župnik u Budžaku vlč. Marijan Stojanović. Uz molitvu i pjesmu posmrtni ostaci su položeni u grobnicu sestara Klanjateljica Krvi Kristove.

Regionalna tajnica s. Damjana Kovačević pročitala je životni put pokojne s. Beate te u ime sestara zahvalila Gospodinu za njezin život i redovničko svjedočenje. „Predajemo te u ruke i milosrdno srce nebeskog Oca, da te nagradi za sve dobro koje si učinila. Uživaj Božju blizinu u zajedništvu onih koje je Krist otkupio i oprao u svojoj Predragocjenoj Krvi“, poručile su sestre Klanjateljice Krvi Kristove.

S. Beata, krsno ime Ana, rođena je 18. prosinca 1936. u mjestu Jablan, župa Barlovci kod Banje Luke (BiH) kao treće od šestero djece. Roditelji Nikola i Manda, rođ. Golub, prihvaćali su od Boga dar života i unatoč skromnih mogućnosti, s povjerenjem u Božju providnost podizali su svoju djecu, dva sina i četiri kćeri, usadivši im duboko u srce klicu vjere.

Ana je u dobi od 24 godine, 19. ožujka 1960., ušla u zajednicu Klanjateljica Krvi Kristove u Bosanskom Aleksandrovcu. U listopadu iste godine primljena je u postulaturu. Na svetkovinu Uznesenja BDM 1961. započinje novicijat dobivši ime s. Beata. Prve zavjete položila je 1962., a doživotne 1967. godine.

Skoro 60 godina svoga redovničkog života s. Beata je proživjela u jednostavnosti vršeći poslanje kuharice i drugih kućanskih poslova u zajednicama Regije Zagreb: Bosanski Aleksandrovac, Bihać, Banja Luka – Marija Pomoćnica i Novi Nazaret te Nova Gradiška, zatim na župama: Banja Luka – Trapisti, Gornja Ravska, Zenica, Šimići, Staro Petrovo Selo i Kongora.

Još tijekom početne formacije u izvještajima odgojiteljica ističe se njezina revnost u duhovnom životu, marljivost i savjesnost u izvršavanju redovničkih obveza i povjerenog posla te susretljivost i uslužnost prema drugima. Te su je vrline resile tijekom cijeloga njezinog života. Ni zdravstvene poteškoće nisu je spriječile u zdušnom zalaganju za dobro zajednice i onih kojima je poslana.

Od 2002. godine, nakon operacije srca i ugradnje elektrostimulatora, kada više nije mogla vršiti zahtjevno poslanje kuharice, nastavila je svoje služenje kao vratarica u samostanu Novi Nazaret, uvijek pozorna na potrebe zajednice, spremna priteći u pomoć kad god je trebalo. Voljela je svoju zajednicu i ništa joj nije bilo teško.

Revnost u molitvi bila je njezina vrlina, osobito zadnjih godina kada su tjelesne snage oslabile. Provodila je puno vremena u samostanskoj kapelici moleći za razne nakane i potrebe, a rado je čitala duhovnu literaturu.

Zadnjih mjeseci njezine su fizičke snage slabile i trebala je trajnu brigu i njegu. Izvršivši svoje poslanje na ovoj zemlji, okružena molitvom i blizinom sestara zajednice zakoračila je u prostranstva svjetlosti i mira da se pridruži onima kojima je pripravljeno mjesto u Kraljevstvu Oca nebeskoga.

KTA
Banja Luka, 24 rujna 2021.