IzdvajamoVijesti 2021. godina

SLAVLJA VELIKOG TJEDNA U BANJOJ LUCI

U svim banjolučkim crkvama ove godine sus e održala sva liturgijska slavlja, uz obdržavanje propisa s obzirom na aktualnu pandemiju koronavirusa.

U banjolučkoj katedrali liturgijska slavlja je predvodio biskup ordinarij Franjo Komarica. U župi Marija Zvijezda, zbog zaraženosti covidom 19 župnika Zvonke Topića, sva misna slavlja Velikog Tjedna, uključujući i Cvjetnicu, predslavio je pomoćni biskup Marko Semren.

Na Veliku Srijedu je u katedrali slavljena ‘Misa posvete ulja’, s biskupom Franjom koncelebrirao je biskup Marko i 30-tak svećenika dijecezanskih i redovničkih, koji su se unatoč pojačanom valu pandemije usudili doći iz raznih dijelova biskupije da zajedno s biskupom liturgijski proslave „Svećenički dan“.

Biskup Franjo im je uputio svoju pastirsku i očinsku riječ, potičući ih da savjesno provode u svom svećeničkom životu bitnu zadaću svoga ministerijalnog svećeništva: da naviještaju Radosnu vijest, posvećuju Kristove vjernike i prinose svakodnevno žrtvu Novoga Saveza, tj. slave svetu Misu. uputio im je i svojevrsnu „opruku“ oslanjajući se na riječi apostola Pavla iz njegove Druge poslanice.

I na Veliki četvrtak je biskup predvodio Misu Večere Gospodnje. S njim su koncelebrirala šestorica svećenika. biskup je u svojoj homiliji govorio o Isusovom „testamentu“ kojeg je ostavio svojim učenicima prije odlaska u dragovoljnu smrt radi nas i našeg spasenja. Taj Isusov „testament“ obavezuje sve Isusove učenike da ga s ljubavlju i vjernošću cijene, slaveći vjernički taj najveći Božji dar, svetu euharistiju.

Na Veliki petak je biskup predvodio svete obrede. U svojoj propovijedi, biskup Franjo je podsjetio na „jedinstvenu“ dramu muke i umiranja Isusa Krista, Spasitelja svijeta. Povezao je s tom dramom na Kalvariji sve mnogobrojne drame ljudi nevinih, tijekom brojnih stoljeća  sve do našeg vremena i našeg životnog okruženja, uključujući i najnoviju dramu vezanu uz pandemiju. Obodrio je sve nazočne da ne posustaju u vjeri u Krista Patnika, umrloga i Uskrsloga, koji se potpuno solidarizirao s čovječanstvom u njegovoj krhkosti.

Misu bdijenja je biskup Franjo predslavio uz koncelebraciju petorice svećenika. u propovijedi je govorio o Kristovom uskrsnuću koje je zalog i života nas ljudi nakon zemaljske smrti. pojasnio je i službeni nauk Crkve glede zagrobnog života.

Na Uskrs je biskup Franjo, uz koncelebraciju trojice svećenika predslavio svečano misno slavlje na koje se okupio priličan broj vjernika.

Biskup je u svome pastirskom obraćanju nazočnima pojasnio jedinstveni događaj Isusova uskrsnuća koji je presudan za povijest čovječanstva. Potaknuo je sve nazočne da i dalje jačaju svoju vjeru u Krista kao svoga Spasitelja i svoju vjernost Crkvi i njenom naučavanju.

Obodrio je sve da budu solidarni prema svim ljudima, aktivno i dalje radeći na pomirenju i izgradnji pravednog mira.

Zbog aktualne pandemije, ove godine nije bilo ni uobičajenog primanja kod biskupa ni tiskovne konferencije biskupa. Biskup je dao drugi intervju na Radio BiH o slavlju Uskrsa.

TABB
Banja Luka, 4. travnja 2021.