Vijesti 2021. godina

SUSRELI SE VISOKI PREDSTAVNIK U BIH I BANJOLUČKI BISKUP

Prigodom prvog službenog pohoda Banjoj Luci Visoki Predstavnik za BiH dr. Christian Schmidt susreo se u banjolučkoj kancelariji OHR-a s biskupom banjolučkim dr. Franjom Komaricom.

U razgovoru se Visoki Predstavnik zanimao za aktualnu situaciju katoličke populacije. Biskup ga je upoznao s kontinuiranim naporom vodstva Katoličke Crkve u Banjoj Luci i u cijeloj Bosni i Hercegovini oko učinkovitog liječenja višestrukih pogubnih rana koje je prouzročio rat 90-ih godina. Posebno je naglasio napore Katoličkih školskih centara – Škola za Europu, te domaćih Caritasâ, koji pružaju dragocjenu pomoć ljudima bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost i opredjeljenje. Spomenuo  je također i izuzetnu, dragocjenu civilizacijsku baštinu požrtvovnih Europljana iz brojnih zemalja koju treba očuvati, obnoviti i ponovno staviti u korist općeg dobra. To je čuvena trapistička opatija „Marija Zvijezda“, u kojoj je prije više od godinu dana utemeljen Europski centar za mir i suradnju.

Visoki predstavnik je pozorno slušao biskupove informacije. Zahvalio mu je za sve što on osobno i predstavnici Katoličke Crkve godinama poduzimaju za opće dobro svih stanovnika Bosne i Hercegovine. Prisjetio se svoga prvog susreta i razgovora s biskupom prije 30 godina i nadodao kako je biskup tada bio u pravu, ali nažalost, njegove riječi nisu uvažili mnogi od onih koji su to trebali učiniti. Biskup je na kraju Visokom Predstavniku uručio tekst Priopćenja članova Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine s njihovog zadnjeg zasjedanja u Sarajevu, 4. i 5. studenoga 2021.

TABB
Banja Luka, 10.11.2021.