Vijesti 2021. godina

SVETKOVINA BOGOJAVLJENJA I 35. OBLJETNICA BISKUPSKOG REĐENJA BANJOLUČKOG BISKUPA

Ovogodišnje liturgijsko obilježavanje svetkovine Bogojavljenja u središtu Banjolučke biskupije započelo je u večernjim satima, u utorak, 5. siječnja, koncelebriranom sv. misom i obredom blagoslova vode, što je predvodio rektor katedrale vlč. Pero Ivan Grgić. Nastavljeno je i svečanom Večernjom molitvom koju je predvodio pomoćni biskup Marko Semren, a on je vodio i obred blagoslova prostorija Biskupskog ordinarijata.

Na svetkovinu Bogojavljenja koncelebriranu sv. misu u svojoj katedrali predvodio je domaći biskup Franjo Komarica. S njim su koncelebrirali pomoćni biskup Marko Semren, rektor katedrale Pero Ivan Grgić i župnik u miru Jerko Klinc.

Na početku misnog slavlja biskup Semren je uputio poziv nazočnim vjernicima da „danas posebno“ mole za biskupa Franju u prigodi trideset i pete obljetnice njegovog biskupskog ređenja.

Biskup Franjo je na početku  mise podsjetio kako je svetkovina Bogojavljenja u Crkvi starija od svetkovine Božića, a sa svojim sadržajem univerzalnija. Pozvao je sve da skrušenošću i raskajanošću otvore svoju nutrinu za Božji blagoslov, za poticaje Duha Svetoga i djelovanje Božjeg milosrđa koje im Krist nudi po svojoj Crkvi.

Podsjetio je nazočne da cijela Crkva na današnju svetkovinu obilježava Dan Djela svetog Djetinjstva, kada molimo i prikupljamo milodare za djecu u misijama. Nadalje, preporučio je vjernicima da i oni u svoju osobnu molitvu uključe vrhbosanskog nadbiskupa Vinka kardinala Puljića, koji je prije trideset godina također u Rimu primio biskupsko ređenje.

U prigodnoj propovijedi je najprije pojasni kako „danas imamo dva razloga za zahvaljivanje Dobrom Bogu“: prvenstveno – što „smijemo pripadati njegovoj Crkvi, kojoj je Pastir i Vođa u sretnu vječnost sâm utjelovljeni Sin Božji“, a zatim njegov osobni razlog što ga je „Krist, Vječni pastir naših duša – unatoč slabostima i ograničenostima prije trideset i pet godina, po rukama nasljednika apostolskog prvaka Petra, … svetog pape Ivana Pavla II. opunomoćio, dao vlast i zapovijed da svim ljudima i narodima propovijeda Radosnu vijest, da posvećuje ljude i vodi povjerene mu Kristove vjernike u ovoj biskupiji“.

Zatim je protumačio sadržaj svetkovine Bogojavljenja na temelju pročitanih svetopisamskih riječi. Naglasio je kako su mudraci s Istoka „zapravo uzorak svih onih ljudi koji traže Boga“, te bi „trebali biti i nama svojevrsni putokazatelji na našem zemaljskom putovanju, kako bi ono imalo uvijek za cilj Isusa, Sina Božjeg i Marijinog“.

Osvrnuo se na obvezu Isusovih učenika da raznose po svim narodima Radosnu vijest o Bogojavljenju. Zadaća je to prvenstveno direktnih nasljednika Isusovih apostola – biskupa. – U kontekstu biskupske službe – jedinstvene u Kristovoj Crkvi od apostolskih vremena – biskup Franjo se prisjetio događaja na Trgu sv. Petra i u bazilici sv. Petra u Vatikanu prije trideset i pet godina, citirajući riječi tadašnjeg pape sv. Ivana Pavla II., upućene „urbi et orbi“, te posebno tadanjim ređenicima iz Europe, Južne i Sjeverne Amerike te Afrike i Azije. Protumačio je shvaćanje svoga biskupskog služenja: „Bogu služiti znači provoditi dosljedno njegovu svetu volju“, te zašto je uzeo za svoje biskupskog geslo riječi iz psalma 118: „Gospodin je moja snaga i moja pjesma“.

Spomenuo je i godine svoje biskupske službe „pune dramatičnih događanja, izazova i beznadnih situacija“ i brojne „razloge i potrebe“ govoriti o Božjoj vjernosti u raznim kušnjama našeg života na zemlji. Posebno se osvrnuo i na aktualnu kušnju koronavirusa, koja je „razotkrila jednu drugu daleko opasniju pandemiju duhovne bijede, malovjernosti, sebičnosti, ustrašenosti pa i beznađa. Razotkrila je nužnu potrebu duhovnog obraćenja i usklađivanja naših odnosa s Isusom“. Upozorio je da ćemo se morati – nakon zaustavljanja pandemije koronavirusa „truditi živjeti razboritije i odgovornije“. Pozvao je da „s optimizmom nastavimo i novu etapu našeg zemaljskog hodočašća prema sretnoj vječnosti“.

Biskup je na kraju zahvalio Bogu za sve brojne i drage suradnike i dragocjene prijatelji i dobročinitelje za njihove molitve, žrtve i druge vidove pomoći u njegovom obnašanju biskupske službe. Pozvao je sve nazočne da se zalažu i dalje za očuvanje i promoviranje života pravednosti, za izgradnju pravednog mira, za rješavanje aktualnih socijalnih i društvenih izazova i problemima, da „svatko učini ono što može i što Bog od njega očekuje, kako bi i Bog s nama i preko nas učinio ono što on može i hoće“.

Po svršetku svete mise, misari su se s biskupom Franjom zadržali u dvorani Ordinarija u ugodnom druženju i pjesmi. Na objedu su se okupili oko biskupa – osim ukućana – i neki od svećenika i redovnica iz grada.

Kao mala zanimljivost može se spomenuti da je biskup Komarica u zadnjih nekoliko decenija najstariji po biskupskom ‘stažu’ od svih biskupa u hrvatskom narodu i regiji. A na slavlju mise se – zbog poštivanja korona-propisa – okupilo 35 vjernika laika za 35 godina biskupove službe.

TABB
Banja Luka, 6. siječnja 2021.