Vijesti 2021. godina

VLČ. VANJA ĆORKOVIĆ PROSLAVIO SEKUNDICIJU U BANJOJ LUCI

Nakon što je u župi Trnovčica u Zagrebu proslavio mladu misu u subotu 26. lipnja, vlč. Vanja Ćorković je dan poslije, u nedjelju 27. lipnja sekundirao i u rodnoj Banjoj Luci.Mladosmisničko slavlje održano je u katedrali sv. Bonaventure koja se nalazi na teritoriju središnje banjolučke župe Pohoda BDM.

Mladomisniku je koncelebriralo šest svećenika: mons. Anto Orlovac, biskupski vikar za martirologij, preč. Pero Ivan Grgić, kancelar i rektor katedrale, vlč. Žarko Vladislav Ošap, banjolučki župnik, vlč. Marijan Stojanović, župnik u Budžaku, vlč. Davor Klečina, župnik u Drvaru i vlč. Štefan Marković, župni vikar u Žepču. Na misi je bio i Paulo Henrique dos Santos Coelho, bogoslov iz Brazila koji se za svećeništvo priprema u Neokatekumenskom misijskom sjemeništu „Redemptoris Mater“ u Sarajevu. Na misi je pjevao zbor iz župe sv. Ante u Busovači.

Na početku mise sve je nazočne pozdravio vlč. Davor Klečina koji je podsjetio da je mladosmisnik Vanja kršten u istoj župi u kojoj je kršten i bl. Ivan Merz. Naglasio je da mladomisnik ima zagovornike i među mučenicima, budući da ga je 1991. krstio tadašnji župni vikar Tomislav Matanović koji je četiri godine kasnije, 1995. podnijeti mučeništvo u 33. gopdini života kao župnik u Prijedoru. I župa podrijetla mladomisnikova oca Ivanjska kod Banje Luke darovala je Crkvi jednog mučenika Antu Dujlovića, koji je u 29. godini života podnio mučeništvo kao župnik u Gumjeri kod Prnjavora 1943. g.

Na misi je propovijedao mladomisnikov nekadašnji župnik mons. Anto Orlovac koji je vjenčao n njegove roditelje Nikicu i Ljiljanu. Propovjednik je kroz pjesničku meditaciju svećenika mučenika hercegovačkog franjevca fra Nenada Pehara (1901.-1945.) nadahnuto govorio o svećeništvu i ohrabrio mladomisnika na početku njegova svećeničkog života.

Na kraju mise pročitana je i čestitka mladomisniku koju za tu prigodu uputio banjolučki biskup mons. Franjo Komarica. U organizaciji slavlja sudjelovala i banjolučka podružnica HKD „Napredak“ čija je predsjednica Ružica Ševarika uručila mladomisniku prigodne darove – svijeću i fotografiju dvaju župnih crkava, mladonisnikova krštenja Banje Luke i mladomisnikova podrijetla Ivanjske.

Mladomisnik Vanja se na koncu zahvalio svima na organizaciji ovog slavlja. Naglasio je da je zahvalan Bogu na daru života, na daru vjere i Crkve, ali i na daru prijateljstva s tolikim dragim ljudima. Istaknuo je da svećeništvo nije cilj, nego da je cilj postati svet i potaknuo je sve vjernike da mole za njega na početku njegova svećeničkog poslanja u dalekom Brazilu. Potom je svim podijelio svoj mladomisnički blagoslov.

Nako sv. mise nastavljeno je bratsko druženje u dvorištu katedrale.

TABB
Banja Luka, 28. lipnja 2021.