AudioVijesti 2023. godina

AUDIO: SUSRET BROĆANSKOG I BANJALUČKOG DEKANATA

U današnjem jutarnjem radijskom programu Radio-televizije Herceg Bosne predstavljeno je dugogodišnje prijateljstvo dva crkvena Dekanata – Banjalučkog i Broćanskog.

Djelatnica RTV HB Ružica Veber donosi više u razgovoru sa svojim sugovornikom don Đurom Benderom, Broćanskim dekanom.

Don Đuro je otkrio kako je prvu konkretnu akciju povezivanja poduzeo je 19. listopada 2019. Broćanski dekanat koji sačinjavaju župe: Čerin, Čitluk, Gradina, Gradnići, Kruševo, Međugorje i Ploče – Tepčići. Tad je više od dvije stotine vjernika, u nekoliko autobusa i nekoliko osobnih vozila, pohodilo Banju Luku. Tad je na Misnom slavlju, koje je predvodio don Đuro Bender dekan gostujućeg dekanata u koncelebraciji 16 svećenika, u crkvi sv. Ante Padovanskog na Petrićevcu nazočilo je oko 400 vjernika.

„Dugogodišnje prijateljstvo nas dvojice dekana, don Vladislava Žarka Ošapa i mene, a isto tako i otvorenost svećenika i vjernika, ova dva Dekanata, urodili su prvim susretom na Peterićevcu u Banjoj Luci, a evo danas, Bogu hvala, imamo uzvratni pohod prijateljskog Banjalučkog Dekanata našem Broćanskom dekanatu.“ Ističe don Đuro.

Euharistijsko slavlje, u župnoj crkvi sv. Blaža u Gradnićima u 11 sati predslavi don Vladislav Žarko Ošap, dekan banjalučkog Dekanata i župnik župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci sa svećenicima istog dekanata i nama svećenicima Broćanskog dekanata.

KTA/rtv-hb.com