Vijesti 2024. godina

PROSLAVLJENA SVETKOVINA BOGOJAVLJENJA I 50.-TA OBLJETNICA BRAKA U ŽUPI VIDOŠI KOD LIVNA

U subotu 6. siječnja 2024. u župnoj crkvi Bezgrješnog Začeća BDM u Vidošima kod Livna svečanom sv. Misom proslavljena je Svetkovina Bogojavljenja ili Vodokršća i 50.-ta obljetnica braka – Zlatni pir – Branka i Ane Perković koji su se vjenčali na jučerašnji dan 1974. godine.

Euharistijsko slavlje predvodio je mons. dr. Ante Vidović, tajnik Apostolske Nuncijature u Meksiku, u koncelebraciji s domaćim župnikom fra Ivanom Kasalom.

Kao što je drevni običaj, na početku sv. Mise blagoslovljena je voda i sol s kojom je poškropljen vjerni puk na spomen svoga krštenja, i koju su vjernici odnijeli svojim kućama i s kojom će tijekom godine blagoslivljati svoje kuće, radionice i ostale objekte u kojima borave.

U prigodnoj propovijedi mons. Vidović polazeći od liturgijskih čitanja protumačio je značenje svetkovine Bogojavljenja, ili Sveta Tri Kralja ili Vodokršća kako se još naziva. Iako “zemlju tmina pokriva i mrklina narode”, kao što kaže prorok Izajia, Božje svjetlo je jače, te je ohrabrio nazočni puk da poput mudraca slijede zvijezdu koja upućuje na Isusa, ali i da tijekom životnog putovanja znamo koje nam je odredište puta da nas ne bi napasti koje na putovanju susrećemo odvratile od konačnog cilja.

Govoreći o iznanađenju koje su tri Mudraca doživjela kad su tražeći Kralja, susreli siromašno dijete povijeno u siromašne jaslice, nisu se razočarali, nego su znali prepoznati novorođenoga Kralja, te su mu se poklonili. Potaknuo je vjernike da u svakodnevnici, koja je satkana od jednostavnih i skromnih događaja, prepoznaju Božju nazočnost.

Nakon homilije Branko i Ana Perković pred predstavnicima Crkve, svojom obitelji i župnom zajednicom obnovili su svoje bračne zavjete koje su izrekli jedno drugom prije pedeset godina, zahvali su Bogu za proživljeno i zamolili blagoslov za budućnost.

TABB