Vijesti 2023. godina

MARIJA ZVIJEZDA „ZASJALA’ PRED EUROPOM“

U subotu, 28 listopada 2023. središte nekadašnje slavne trapističke opatije Marija Zvijezda ugostilo je predstavnike Međunarodne Paneuropske unije iz čak 16 europskih zemalja, koji su u Europskom centru za mir i suradnju imali drugi dio svoga godišnjeg redovitog susreta, nakon prvog dijela održanog u Zagrebu.

Visoke goste iz europskih zemalja dočekao je u dvorištu crkve domaći biskup Franja Komarica zajedno sa svojim suradnicima. Nakon izražene dobrodošlice svima pokazao im je u dvorištu smještenu „kolijevku“, tj. prvi trapistički samostan iz davne 1869. godine – jednu drvenu kolibu, kupljeno od tadašnjeg kmeta Mijata Janjića. Kolijevka je nedavno obnovljena i u njoj su stavljene slike iz najranijih vremena nazočnosti trapista pristiglih iz zemalja srednje Europe.

Biskup je zatim gostima pokazao i velebnu crkvu te prigodni stalnu izložbu o prošlosti samostana – opatije Marija Zvijezda smještenu u dvorani ispod crkve.

Nakon objeda u prostorijama ispod crkve gosti su imali prigodu pogledati osim izložbe i sređenu bogatu samostansku biblioteku i arhivu prostorijama koje se nalaze također ispod crkve. Slijedio je višesatni program koji se odvijao u privremenoj prostorija pred izložbenog prostora koja se također nalazi ispod crkve. Prvo izlaganje je imao biskup Komarica na temu: „Marija Zvijezda i Europski centar – jučer, danas i sutra – u službi mira i suradnje“. Između ostaloga istaknuo je trajnu obvezu Crkve, a i drugih vjerskih zajednica da rade na izgradnji mira i zajedničkoga života svih ljudi gdje one djeluju.

Na izlaganjima paneuropejaca bili su prisutni i neki domaći slušači – svećenici, redovnici, te laici, među njima i dužnosnica Sekretarijata za vjere u Vladi RS, generalni konzul RH u Banjoj Luci, te službenik kancelarije OHR-a u Banjoj Luci, kao i članovi HKD „Napredak“ iz Banje Luke.

Misno slavlje u crkvi u večernjim satima predvodio je biskup Komarica. S njim su koncelebrirali uz domaćeg župnika Zvonku Topića i župnik i gvardijan Petrićevca fra Domagoj Šimić, te prof. Franjo Topić predsjednik PEU BiH. Misa se slavila na hrvatskom, latinskom, engleskom i njemačkom jeziku. Zajedničko pjevanje su predvodile redovnice Klanjateljice krvi Kristove iz obližnjeg samostana u župi Budžak i članovi župe Marija Zvijezda. Na misi su sudjelovali župljani te i okolnih župa.

Biskup je uz prigodne pozdravne riječi na početku mise uputio paneuropejcima i drugim nazočnima prigodnu propovijed koju donosimo u cijelosti. Nakon mise uslijedila je zajednička večera uz duže ugodno druženje obilježeno i pjevanjem pjesama iz naroda odakle su stigli nazočni paneuropejci.

Domaći vjernici načelu sa župnikom Zvonkom uz pomoć članova HKD „Napredak“ podružnica Banja Luka trajno su se brinuli da se visoki gosti iz tolikih europskih zemalja među njima osjećaju ugodno. Da je tako i bilo potvrdili su na odlasku prema Zagrebu svi paneuropejci zahvaljujući biskupu i svim njegovim suradnicima.

Izjave o temi zasjedanja Paneuropske unije i zašto baš u Banjoj Luci dali su prisutnim novinarima generalni tajnik Međunarodne Paneuropske unije akademik Pavo Barišić, prof. Franjo Topić, predsjednik PEU BiH i biskup Franjo Komarica