Vijesti 2023. godina

ODRŽAN REDOVITI GODIŠNJI SUSRET VJEROUČITELJA BANJOLUČKE BISKUPIJE

U subotu, 26. kolovoza 2023., u prostorijama Biskupskog ordinarijata u Banja Luci, održan je redoviti godišnji susret vjeroučitelja Banjolučke biskupije.  Od ukupno 36 vjeroučitelja s kanonskim poslanjem, na susretu je sudjelovalo njih 26 uz nazočnost domaćina, mons. Franje Komarice, banjolučkog biskupa. Susret se odvijao u tri etape –  za tri različita „stola“.

„Prvi stol“ je bilo predavanje dr. sc. vlč. Borisa Vulića, profesora na Katoličkom Bogoslovnom Fakultetu u Đakovu na temu: O ljepoti, ozbiljnosti i jednostavnosti katoličke vjere.

Profesor je govorio o kontekstu življenja i problemima za vjeru:

RAVNODUŠNOST najveći problem u suvremenom društvu. Kako dijalogizirati s ravnodušnima?;

RAZVODNJENA VJERA U ISUSA KRISTA – ne ispovijeda se vjera u cjelovitog Krista i Njegovu Crkvu;

INDIVIDUALNA TEOLOGIJA– pod krinkom pluralizma zastupamo  individualizam;

RAZMRVLJENA KATEHEZA;

PREKINUTA VEZA SV.PISMA I CRKVE;

REDUCIRANI SIN– zaboravili smo istočni grijeh, o strahu Božjem se rijetko govori…

Zatim je govorio o „vjeri“. Vjera jest povjerenje, ali ne sam to. Vjera je poslušnost razuma onomu što Bog objavljuje.  Vjera je odluka, jer ne dolazi iz jasnoće uvida. Ona podrazumijeva žrtvovanje sebe. Vjera je prihvaćanje sadržaja. Sadržaji vjere daju vjeri objektivnost – a ne samo neka „moja“ vjera. Vjera nije subjektivizam – bavljenje sobom istaknuo je prof. Vulić.

Profesor se ne slaže niti s izjavom kako je „sumnja“ normalna za vjernika. Vjernik je  vjernik jer vjeruje, a ne jer sumnja.

U susretu s „herezama“ profesor savjetuje:

• Izbjegavati razgovor
  • Tražiti poduku u vjeri (ne raspravu)
  • Obnoviti strah Božji
  • Stalni oprez ( prema Kol 2,8)

Nakon predavanja uslijedio je razgovor s profesorom, te govor o aktualnoj problematici u Banjolučkoj biskupiji.

Uslijedio je susret za „drugim stolom“, euharistijskim. Nakon mogućnosti ispovijedi započelo je koncelebrirano liturgijsko slavlje koje je predslavio biskup Komarica i uputio prigodnu pastirsku riječ. U koncelebraciji su bili mr. sc. vlč. Marko Vidović, predstojnik katehetskog ureda Banjolučke biskupije, dekan i župnik u Prijedoru, dr. sc. vlč. Boris Vulić, profesor na KBF-u,  vlč. Darko Anušić, župnik i kateheta u Mrkonjić gradu te mr. sc. vlč. Zlatko Matić, župnik i kateheta u Ljubiji, Ravskoj i Staroj Rijeci.

Na kraju misnog slavlja biskup Komarica je određenim vjeroučiteljima podijelio kanonska poslanja.

Uslijedio je susret za „trećim stolom“,  „agape“ u blagovaonici ordinarijata.

Bio je to zaista blagoslovljen i u mnogome obogaćujući susret za sve sudionike.

M.V.