Vijesti 2023. godina

ODRŽANA KONFERENCIJA MLADIH PANEUROPSKE UNIJE

Konferencija mladih Paneuropske unije održana je 8. lipnja u Kući susreta “Marija Zvijezda” i europskom centru za mir i suradnju u Banjoj Luci.

Na konferenciji koja je okupila 30 mladih paneuropejaca iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Njemačke, posebno se razgovaralo o europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine, ali i drugih zemalja jugoistoka Europe koje žele postati članice Europske unije. U usvojenoj deklaraciji među ostalim je naglašeno kako mladi Paneuropske unije podržavaju nastavak procesa proširenja Europske unije u ovom dijelu Europe, imajući na umu da bi Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Albanija, Sjeverna Makedonija i Srbija trebale postati punopravne članice Europske unije te ujedno pozivaju tijela i institucije EU-a da ih potiču i pomognu u ispunjavanju potrebnih kriterija. „Potičemo predstavnike EU i donositelje odluka da uzmu u obzir specifičnu političku i pravnu situaciju Bosne i Hercegovine u pregovaračkom procesu. Vjerujemo da se budućnost Bosne i Hercegovine, na kulturnu i ekonomsku korist svih njenih građana može ostvariti samo u EU poštivanjem demokratskih procesa i pažljivo izgrađenih institucija, jednakosti triju naroda i zaštite ljudskih prava svih građana“, stoji u deklaraciji.

Mladima su se prigodnim govorima obratili banjolučki biskup mons. Franjo Komarica, zamjenica gradonačelnika Banja Luke Milada Šukalo, generalni konzul Republike Hrvatske u Banjoj Luci Zoran Piličić, glavni tajnik Međunarodne paneuropske unije i predsjednik Hrvatske paneuropske unije prof. dr. sc. Pavo Barišić, zamjenik glavnog tajnika Međunarodne paneuropske unije i glavni tajnik Hrvatske paneuropske unije Vanja Gavran i dopredsjednik Njemačke paneuropske unije Andreas Raab. Oni su u svojim govorima, potičući mlade na još veći angažman u izgradnji Europe na temeljima njezinih vrijednosti slobodne i mira, istaknuli važnost mjesta gdje se konferencija održava, koje baštini veliku tradiciju redovnika trapista zaslužnih za duhovni, obrazovni, kulturni i gospodarski razvitak Banja Luke u 19. i 20. stoljeću. Predloženo je da se konferencija mladih Paneuropske unije iz svih europskih zemalja organizira jednom godišnje upravo u Kući susreta Marija Zvijezda i Europskom centru za mir i suradnju u Banjoj Luci.

Konferencija, koja je održana pod pokroviteljstvom dopredsjednika entiteta Republika Srpska dr. Davora Pranjića, dio je studijskog putovanja mladih tijekom kojeg će pored Banja Luke posjetiti i Sarajevo.

Nakon konferencije u župnoj crkvi služena je sveta misa povodom svetkovine Tijelova.

J.M., KT