Vijesti 2023. godina

VIŠEČLANA DELEGACIJA OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE U POHODU BANJALUČKOM BISKUPU

U ponedjeljak, 3. travnja 2023. višečlana delegacija osječko-baranjske županije, koju je predvodio župan Ivan Anušić pohodila je biskupa banjolučkog Franju Komaricu. Time su željeli iskazati svoje „iskreno zanimanje“ i pružiti – neku konkretnu pomoć naporima biskupa  Komarice koje on zajedno sa svojim suradnicima ulaže za dobro preostale katoličke  (uglavnom hrvatske populacije), u Banjolučkoj biskupiji, osobito u banjolučkoj regiji.

Zajedno su pohodili Mariju Zvijezdu i upoznali se s iznimnom kulturnom i civilizacijskom baštinom, koju su tu, tijekom mnogih desetljeća svoga slobodnog djelovanja stvarali i za buduće generacije ovdašnjih stanovnika ostavili plemeniti i požrtvovni katolički redovnici trapisti. Biskup im je pokazao i neke konkretne građevinske radove, izvršene tijekom prošle i ove godine, osobito glede sređivanja i spašavanja vrlo vrijednog arhiva i biblioteke te muzejskih eksponata. U Mariji Zvijezdi im se pridružio i dr. Davor Pranjić, dopredsjednik RS iz reda hrvatskog naroda. Biskup ih je sve upoznao i s planovima koje nastoji provoditi djelovanjem i aktivnostima „Europskog centra za pomirenje, mir i međuvjersku i međuetničku suradnju“ u „Kući susreta“ Marije Zvijezde. Nije izostavio navesti i nemale poteškoće i barijere s kojima se susretao cijelo vrijeme a i sada se susreće u provođenju tih planova..

Nakon razgledavanja katedrale i molitve u njoj u Biskupskom ordinarijatu im se pridružio zajedničkim razgovorima i generalni konzul RH u Banjoj Luci, prof. Zoran Piličić.

Bili su to plodni i korisni razgovori, u kojima su gosti iz Hrvatske saznali brojne korisne informacije te odmah pristupili razmatranju konkretnih koraka i oblika pružanja pomoći naporima biskupa i biskupije.

Biskup im je „od srca“ zahvalio za dolazak i za iskreno njihovo zanimanje. A i župan Aušić je zahvalio biskupu za sav dosadašnji njegov trud i tima njegovih suradnika oko afirmacije istinskih, prevažnih vrijednosti koje njeguje i nudi drugima Katolička Crkva. Obećao je da će nastaviti s iskazivanjem zanimanja za projekte biskupije. Pozvao je biskupa da službeno posjeti njega u županiji, koju predvodi.

TABB