IzdvajamoVijesti 2021. godina

BANJA LUKA: ODRŽANA MJESEČNA DUHOVNA OBNOVA PASTORALNOG KLERA BANJOLUČKE BISKUPIJE

U srijedu, 3. ožujka 2021. nakon dužeg vremena, zbog pandemije covida 19 održana je redovita mjesečna duhovna obnova svih svećenika u pastoralu Banjolučke biskupije, najprije u banjolučkoj katedrali, a onda u dvorani u zgradi Biskupskog Ordinarijata. Koncelebrirano misno slavlje je predvodio biskup ordinarij Franjo Komarica. S njim su, osim pomoćnog biskupa Marka Semrena suslavila 38 svećenika i trajni đakon vlč. Marijan Krajinović.

Na početku mise biskup je izrazio radost zbog mogućnosti ponovnog zajedničkog susreta i pozvao na zahvalnu molitvu za pošteđenost od korona virusa i ustrajnost u dušobrižničkoj službi te na prosidbenu molitvu za zajedničku budućnost cijele biskupijske zajednice.

Posebno je potaknuo nazočne svećenike, redovnice i vjernike na molitvu za blagoslovljeno skorašnje apostolsko putovanje pape Franje u Irak.

U prigodnoj homiliji biskup je na temelju dnevnog čitanja evanđeoskog odlomka potaknuo svećenike na odlučno nasljedovanje Krista koji ih je sve pozvao u svoju uzvišenu službu i koji je i riječima i primjerom pokazao u čemu se to služenje sastoji i koje plodove ono donosi za ljude i cijelo čovječanstvo.

Nakon okrjepe, biskup je održao prigodno predavanje o prošlih 35 godina svoje biskupske službe u banjolučkoj biskupiji te o aktualnim problemima, izazovima i potrebama s kojima se susreće i mjesna i domovinska ali i sveopća Crkva.

Zahvalio je Bogu, braći svećenicima i brojnim dobročiniteljima i prijateljima za bezbrojna djela ljubavi, vjernosti i pomoći tijekom njegove biskupske službe. Obodrio je svećenike da se još jače u molitvi oslanjaju na zagarantiranu pomoć Božju kako bi što uspješnije – u Božjim očima – obavili svoj važni posao u Crkvi i u ime Crkve u sadašnjem vremenu i domaćem životnom okruženju.

Izvjestivši braću svećenike da je poslao Svetom Ocu obavijest i molbu da – uslijed navršene kanonske dobi – moli za svoga nasljednika, pozvao je i svećenike, da zajedno sa svojim župljanima mole na tu nakanu.

Nakon dodatnih aktualnih praktičnih informacija, svi su se nazočni našli na zajedničkom ručku u dvorištu biskupije pored zvonika katedrale.

Slijedeći redoviti susret svih svećenika biskupije predviđen je za Veliku Srijedu na Svećenički dan i misu posvete ulja.

TABB
Banja Luka, 3. ožujka 2021.