Vijesti 2020. godina

LITURGIJSKA SLAVLJA U POVODU ZAVRŠETKA 2019. I POČETKA 2020. GODINE

U župnim crkvama grada Banje Luke slavljene su u večernjim satima na Silvestrovo mise zahvalnice.

U centralnoj župnoj crkvi Pohoda BDM misu je tradicionalno predslavio biskup ordinarij Franjo Komarica, uz koncelebriranje domaćeg župnika i dekana preč. Žarka Vladislava Ošapa i rektora katedrale vlč. Pere Ivana Grgića.

U prigodnoj propovijedi biskup je nazočne pozvao na kratki ispit savjesti – što su sve dobili „od Darovatelja svakog dobra“ i kako su mu za to bili zahvalni. Podsjetio ih je da se „svi nalazimo sučelice Kristu – kao problem i rješenje. Mi smo problem, Krist je rješenje. Mi smo želja, On je ispunjenje tih želja“. – Spomenuo je i neke posebne Božje darove koje su članovi cijele biskupije dobili tijekom godine u jedinstvenoj duhovnoj obnovi i posveti svih župa i cijele biskupije Božjem milosrđu. Potakao je sve da se i u novoj godini pojedinačno i zajednički trude oko učvršćivanja svoje vjere, jačanja svoje kršćanske nade i još većeg zauzimanja oko konkretnih djela solidarnosti, pomirenja i pravednog mira u svojim životnim sredinama.

Pri kraju misnog slavlja župnik Ošap je iznio opširni prikaz cjelokupnog rada i stanja župe tijekom minule godine.

Na kraju su svi zajedno otpjevali pjesmu zahvalnicu „Tebe Boga hvalimo“. Na orguljama je pjevanje tijekom mise pratila katedralna orguljašica s. Damjana Kovačević.

Na Novu godinu i svetkovinu Svete Marije Bogorodice slavljene su u svim crkvama dnevne ili večernje mise. U katedrali je koncelebrirano misno slavlje predslavio pomoćni biskup Marko Semren, a u župnoj crkvi Marija Zvijezda tradicionalno je koncelebrirano misno slavlje predslavio biskup ordinarij Franjo Komarica.

U prigodnoj propovijedi iznio je glavne naglaske iz Papine poruke za 53. svjetski dan mira: „Mir kao put nade – dijalog, pomirenje i ekološko obraćenje“. Podsjetio je prisutne na više desetljeća dugu tradiciju posebnog obilježavanja svjetskog dana mira, na svaku Novu godinu, baš u toj crkvi, u kojoj se časti i lik „Gospe svih naroda“. Zahvalio je vjernicima i svećenicima na njihovoj molitvenoj i praktičnoj zauzetosti oko praštanja, pomirenja i izgradnje pravednog mira, ne samo na području te župe, nego i cijelog grada pa i biskupije. Pozvao ih je da nastave i tijekom nove godine – molitvom i praksom – oko ostvarenja prijeko potrebnog Centra za pomirenja i mir, te duhovne, međuvjerske  i međunarodne susrete upravo u toj župi i crkvi poznatoj po izuzetno bogatoj duhovnoj, kulturnoj i civilizacijskoj baštini.

Za vrijeme misnog slavlja biskup je blagoslovio obnovljenu sliku „Gospe od anđela“.

Po završetku misnog slavlja, svu su misari nastavili druženje s biskupom i svećenicima, uz pjevanje božićnih pjesama i bratsku trpezu.

TABB
Banja Luka, 2.1.2020.