IzdvajamoVijesti 2021. godina

MRKONJIĆ GRAD: PROSLAVLJEN JUBILEJ 200 GODINA ŽUPE I POSVETA ŽUPNE CRKVE

U subotu, 17. svibnja 2021. malobrojnim preostalim župljanima župe Jubilarke sv. apostola Filipa i Jakova u Mrkonjić Gradu, ranije Varcar Vakufu, pridružile su se desetine prijatelja iz susjednih župa Liskovica, Jajce, Glamoč, Ključ, te jedan broj u ratu prognanih ŽUPLJANA, koji sada žive u nekim europskim i izvan europskim zemljama, u duplom radosnom slavlju obilježavanja dvije stotine godina postojanja župe (1821 – 2021) i obreda posvete u ratu 1992. uništene a sada nanovo izgrađene i lijepo uređene župne crkve posvećene spomenutim apostolima.

Slavlje je lijepo organizirao župnik te župe i upravitelj susjedne župe Liskovica vlč. Darko Anušić, zajedno sa svojim vrijednim župljanima i prijateljima iz drugih župa.

Svečanu koncelebriranu sv. misu predslavio je biskup banjolučki Franjo Komarica. S njim su, uz aktualnog župnika Anušića, koncelebrirali i „ratni“ župnik preč. Adolf Višaticki, sada župnik u Sasini, zatim župnik i dekan iz Jajca fra Vinko Marković, župnik i dekan iz Banja Luke preč. Vladislav Žarko Ošap, župnik iz Drvara i upravitelj župe Ključ i Bos. Grahovo vlč. Davor Klečina, župnik iz Glamoča vlč. Marko Crnjak i župnik iz Nove Topole i upravitelj župe Bos. Aleksandrovac vlč. Anđelo Bartulica i đakon vlč. Robert Čabraja. Pjevanje je predvodio župni zbor iz Glamoča s voditeljicom s. Simplicijom Šimić ASC. U slavlju je sudjelovalo preko 200 vjernika.

Svečani obred je počeo pred dosadašnjim bogoslužnim prostorom u župnoj kući. U svečanoj procesiji, s prikladnim pjesmama svi su misari obišli župnu crkvu s krasno uređenom fasadom i okupili se pred crkvenim vratima. Tu je obavljen predviđen obred koji je uključio i predstavljanje brojnih – tijekom 20 proteklih godina – etapno učinjenih radova. To je učinila Ljubica Kos, glavni nadzorni organ gradnje u biskupiji.

Biskupu su predani ključevi od crkvenih vrata a on ih je uručio župniku vlč. Anušiću, koji je otvorio nova vrata, te su svi nazočni, s pjevanjem prikladnog psalma ušli u crkvu.

Uslijedio je svečani obred posvete crkve.

U prigodnoj propovijedi, biskup Franjo je protumačio pročitane svetopisamske odlomke te značenje pojedinih dijelova obreda posvete crkve, koji se inače u jednoj župnoj zajednici vrlo rijetko slavi.

Podsjetio je na dramatičnu povijest katoličke zajednice u toj župi tijekom proteklih dvije stotine godina: procvat, stradanja, pa ponovna obnova – i crkve i župne zajednice.

Zahvalio je sadašnjem župniku i prijašnjim župnicima, među kojima ima i mučenika za vjeru i osoba sveta života, za sve što su učinili za slavu Božjeg imena i na korist Kristove Crkve. Zahvalio je i svima koji su – bilo materijalnom pomoći ili pak osobnim velikim trudom – omogućili ponovo lijepo uređen crkveni objekat, koji može biti na ponos i katolika i svih drugih građana.

Uslijedilo je slavlje svete mise na posvećenom oltaru u koji su tijekom obreda posvete, ugrađene relikvije blaženog Ivana Merza.

Pri kraju mise svima se obratio i domaći župnik vlč. Anušić. Zahvalio je Bogu, biskupu, dobročiniteljima, župljanima te graditeljima iz nekoliko poduzeća – iz Banja Luke, Jajca i Sanskog Mosta.

Svi su na kraju mise otpjevali zahvalnu pjesmu TEBE BOGA HVALIMO!

Nakon misnog slavlja upriličena je „gozba ljubavi“ u crkvenom dvorištu. Tu se misarima pridružio i domaći načelnik Mrkonjić Grada, kao i neki drugi gosti. Na misi i objedu je bio i generalni konzul RH u Banjoj Luci Zoran Piličić. Kum crkve je domaći župljanin koji više godina živi u SAD g. Zdravko Baković.

Biskup je uz prigodni govor podijelio zahvalnice najzaslužnijim župljanima.

Za ovu svečanu prigodu župni ured Mrkonjić Grad je izdao i prigodni letak o povijesti župe, kojeg je priredio mons. dr. Anto Orlovac.

TABB
Mrkonjić Grad, 19. srpnja 2021.