Vijesti 2023. godina

KARDINAL PULJIĆ I BISKUP KOMARICA NA GODIŠNJEM SUSRETU SVOJE GENERACIJE U GORNJIM MOČILIMA-SIJEKOVCU

Nadbiskup u miru kardinal Vinko Puljić boravio je u utorak, 4. srpnja 2023. u župi sv. Ante Padovanskog u Gornjim Močilima-Sijekovcu na susretu generacije koja je započela sjemenišni život na zagrebačkoj Šalati 1961. godine. Među članovima generacije na susretu je sudjelovao i biskup banjolučki mons. Franjo Komarica.

Susret je započeo svetom misom koju je predvodio kardinal Puljić uz sudjelovanje članova svoje generacije koja se, inače, okuplja svake godine već više decenija. Na samom početku sve prisutne u ime svećenika pozdravio je svećenik vlč. Pavo Brajinović koji je svima zahvalio na dolasku, ali i na tome što su ostali povezani mnogo godina nakon završetka srednje škole i bogoslovije. Potaknuo je sve prisutne da nastoje međusobno održati duh zajedništva istim onim žarom kao i prije pedesetak godina.

U prigodnoj propovijedi, koju je kardinal Vinko uputio na osnovu pročitanog odlomka evanđelja, kazao je kako je svatko, od svoga rođenja pa do smrti, u svome životu imao „i oluje i bure i sunčane ali i tmurne dane, dane radosti i dane plača, ali ono što je najvažnije jest da smo ostali vjerni Bogu u svim tim danima, od našega rođenja pa sve do sada“.

Na koncu svete mise sve prisutne pozdravio je tamošnji župnik vlč. Ivan Tolj, koji je još jednom zahvalio na dolasku i što su odabrali ovu župu u Posavini kao mjesto okupljanja. Vlč. Tolj posebno je napomenuo da upravo „ovakva snaga daje jednu nadu za opstanak i povratak u ova napuštena mjesta“ „Naš cilj, zapravo, jeste da dajemo ljudima nadu u bolju i svjetliju budućnost“, dodao je.

Za ovu prigodu tiskana je brošura koju je uredio vlč. Anto Orlovac, svećenik Banjolučke biskupije uz pomoć ostalih svećenika koji su je upotpunili dodatnim informacijama i fotografijama. Brošura je naslovljena „Iznimna generacija 1961.“ po generaciji koja je iznjedrila mnoge svećenike, a među njima jednog kardinala i biskupa, ali i mnoge liječnike, pravnike i socijalne radnike.

KTA/D.M.