Vijesti 2023. godina

ŽUPA SV. ILIJE PROROKA U GLAMOČU PROSLAVILA SVOGA NEBESKOG ZAŠTITNIKA

Župa sv. Ilije Proroka u Glamoču proslavila je 20. srpnja 2023. svoga nebeskog zaštitnika. Svečano središnje misno slavlje predslavio je preč. Žarko Vladislav Ošap, župnik župe Pohoda BDM u Banjoj Luci i banjolučki dekan, objavljeno je na facebook stranici župe.

U koncelebraciji, pored pored domaćeg župnika vlč. Borisa Ljevaka, bili su: fra Marko Jukić, član Franjevačkog samostana Gorica kod Livna te vlč. Darko Anušić, upravitelj župe Liskovica i ujedno župnik župe Mrkonjić Grad.

Liturgijsko pjevanje animirao je župni mješoviti zbor pod ravnanjem s. Simplicije Šimić. Pored sestara Klanjateljica Krvi Kristove, koje djeluju u župi, bilo je nazočno i veliko mnoštvo domaćih župljana, kao i predstavnici županijskih i općinskih vlasti, te gosp. Tomislav Vrdoljak, konzul Republike Hrvatske u Livnu.

U prigodnoj propovijedi vlč. Ošap tumačio je život i djelovanje sv. Ilije. Potaknuo je sve vjernike, osobito one na odgovornijim službama, da slijede primjer ovog sveca te da „nikad ne popuste pre navalom iskrivljenih vrijednosti koje i danas nude razni sljedbenici Baala“, nego da „postojano ostanu svjedoci Božjeg spasonosnog plana za svakoga čovjeka i cijeli svijet“.

Na kraju euharistijskog slavlja, župnik vlč. Ljevak zahvalio je svojim župljanima i institucijama koje su pomogle i ove godine svečano obilježavanje proslave nebeskog zaštitnika župe Glamoč, te sve prisutne pozvao na objed i druženje u dvorištu crkve.

Župnik je, također, upoznao nazočne o odluci uprave sestara Klanjateljica Krvi Kristove, kojom je s. Simplicija Šimić, nakon trinaest godina plodnoga djelovanja u župi kao vjeroučiteljica, orguljašica i sakristanka, premještena u župu Bihać. U ime Župnog pastoralnog vijeća zahvalu za dosadašnje služenje s. Simpliciji izrekla je članica vijeća Maja Damjanović, a u ime župnog mješovitog zbora Vera Milošević, obje uz prigodne darove. Župnik župe Glamoč zahvalio joj je na požrtvovnom služenju zajednici, i zaželio Božji blagoslov u novoj službi.

Proslava patrona župe Glamoč započela je u srijedu 19. srpnja svečanom misom uočnicom koju je predslavio također preč. Ošap uz koncelebraciju petorice svećenika. Liturgijsko pjevanje animirala je muška klapa „Grga“ iz Posušja.

U prigodnoj homiliji preč. Ošap je istaknuo primjer sv. Ilije kao „čovjeka potpuno predana Božjem vodstvu“, te nazočne upozorio na probleme današnjice, koji su, kako je istaknuo, ostali slični kao i u Ilijino vrijeme. Pozvao ih je da se, po uzoru na ovoga starozavjetnog sveca, odupru svim navalama lošega i izaberu slijediti Jedinoga Pravoga Boga.

Nakon misnog slavlja, u Domu kulture u Glamoču, uslijedio je kulturni dio proslave patrona tijekom kojeg je Muška Klapa „Grga“ iz Posušja, održala koncert hrvatske klapske pjesme, koji je publika s oduševljenjem pratila.

KTA