Vijesti 2023. godina

BISKUP KOMARICA POHODIO OVE DVIJE ŽUPE I SLAVIO S OKUPLJENIM VJERNICIMA SVETE SAKRAMENTE

U nedjelju 21. svibnja 2023. biskup Franjo Komarica, u pratnji svoga tajnika vlč. Ilije Kelića, pohodio je u zapadnom dijelu svoje biskupije dvije župe, Ravsku i Staru Rijeku, za koje se brine župnik iz Ljubije vlč. Zlatko Matić.

Zajedno sa obojicom svećenika slavio je svete mise. Pod njima je podijelio sakrament svete potvrde – u Ravskoj jednoj krizmanici, a u Staroj Rijeci dvjema krizmanicama. U Staroj Rijeci je podijelio i prvu svetu pričest dvoma prvopričesnicima, bratu i sestri kojima je nedavno preminula majka.

U obje župe župnik Zlatko je biskupa izvijestio o vjerničkoj revnosti tamošnjih župljana kao i kandidata za krizmu i prvu svetu pričest.

U svakoj od crkava se okupilo oko 40-tak župljana, koji su aktivno i složno sudjelovali u liturgijskim slavljima zajedničkom molitvom i pjesmom. Biskup je u svojim propovijedima, uz tumačenja liturgijskih čitanja, zahvalio župljanima za njihovu vjernost Kristu i njegovoj Crkvi, unatoč velikim i mnogostrukim nevoljama i problemima koji ih taru još iz dramatičnih ratnih godina kroz cijelo poraće. Zahvalio je i župniku za njegovu veliku dušobrižničku revnost u skrbi za tri župe, koje su mu povjerene u toj teškoj dijaspori, dodatno otežanoj nakon velikog ratnog stradanja i protjerivanja skoro cjelokupnoga katoličkog pučanstva, kojemu sve ove poratne godine nije omogućen povratak i život dostojan čovjeka u njihovom rodnom kraju.

U Staroj Rijeci biskup je posebno pohvalio nekoliko mladih bračnih parova koji su u crkvu donijeli u naručju i dječjim kolicima svoju dječicu. Obodrio ih je da i dalje budu otvoreni životu jer je to najbolje služenje i Božjem planu s njima i Kristovoj Crkvi i svome vlastitom rodu i narodu.

Vjernici su izrazili veliku radost u svome susretu s biskupom, kojega mnogi pamte još iz teških ratnih godina i ne skrivaju svoju zahvalnost za svu njegovu skrb za njih tada i kasnije.

Nakon liturgijskih slavlja u Staroj Rijeci biskup je sa svojim tajnikom i župnikom Matićem ostao na zajedničkom obiteljskom objedu, kojega je priredio otac jedne krizmanica i dvoje prvopričesnika. Na tom objedu je bila većina od prisutnih misara.

Biskup se tijekom objeda dodatno upoznao sa teškom materijalnom situacijom preostalih župljana, koji nemaju čak ni pravoga puta do svoje crkve i domova. Informiran je također i o nekoliko dramatično teških situacija u kojima se nalaze neke od obitelji i župljana.

Obećao je da će razmotriti zajedno sa župnikom kako da im se pomogne.

TABB