Vijesti 2023. godina

SVETA MISA NA KLAŠNICI – SANSKI MOST

Dana 04. lipnja 2023. godine na svetkovinu Presvetoga Trojstva u župi Uznesenja Marijina Sanski Most održano je misno slavlje na lokalitetu Klašnica. Na tom mjestu udaljenom 8 km od župne crkve u Sanskom Mostu izgrađena je kapelica na čast najvećoj misteriji katoličke vjere – Trojedinome Bogu. Povod okupljanja bila je dugogodišnja tradicija pohođenja ovog mjesta od strane lokalnih vjernika. Naime, od davnina se zna kako su vjernici ovog kraja, i u najtežim vremenima za kršćansku vjeru, dolazili na ovo mjesto te činili svoje zavjete. Prema usmenoj predaji žene koje nisu mogle začeti, pohodile su ovo mjesto kako bi se utjecale zagovoru Presvetog Trojstva. Također, postoji i pisani trag kako su od davnina vjernici činili zavjete na Klašnici da ih Presveto Trojstvo zaštiti od svakog zla i nevolje.

Na misnom slavlju koje je predslavio upravitelj župe Sanski Most fra Tomislav Svetinović okupilo se tridesetak vjernika, domaćih kao i oni koji su posegnuli iz inozemstva kako bi svoje molitve preporučili Presvetome Trojstvu. Fra Tomislav je u svojoj homiliji pokušao okupljenim podići svijest o tome što si sebi moramo dozvati u pamet kada činimo znak križa – U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Najveću misteriju vjere nije uspio shvatiti ni jedan od najvećih crkvenih naučitelja sv. Augustin , ispričao je fra Tomislav kroz anegdotu o djetetu i moru. Najveći teolozi jednostavno su predstavili Presveto Trojstvo kao matematičku jednadžbu 1+1+1=1.

Zahvaljujući usrdnoj molitvi i vjeri naroda Božjega poslužile su ih i vremenske prilike. Unatoč najavljenoj kiši i nevremenu, okupljeni su ostali suhe odjeće i obuće.

Nakon misnog slavlja uslijedilo je prigodno druženje uz trpezu i pjesmu. Ovim putem se zahvaljujemo svima koji su doprinijeli da i ovogodišnja proslava na Klašnici prođe u ugodnom raspoloženju.

Izvor: Samostan Petrićevac