Vijesti 2023. godina

OBILJEŽENA 31. OBLJETNICA MUČENIČKE SMRTI ŽUPNIKA RATKA GRGIĆA

U Novoj Topoli kod Bosanske Gradiške obilježena je na svetkovinu Srca Isusova, 16. lipnja 2023., 31. obljetnica mučeničke smrti vlč. Ratka Grgića, župnika te župe. On je toga dana 1992. u pol bijela dana odveden iz župne kuće od uniformiranih osoba velikosrpskih snaga u pravcu susjednog sela Laminci i otada mu se gubi svaki trag. Saznalo se samo da je uskoro nakon odvođenja ubijen i zakopan na nepoznatom mjestu. Iako je poznata i boja i marka automobila kojim je odvezen, boja uniforma izvršitelja, vlasti nikada ništa nisu poduzele oko rasvjetljavanja toga slučaja. Sva nastojanja biskupa mons. Franje Komarice i njegovih suradnika da saznaju mjesto njegova pokopa kako bi ga mogli dostojno pokopati ostala su do danas bez uspjeha. No Banjolučka biskupija ne zaboravlja svoga vjernog svećenika.

Svetu misu u župnoj crkvi Sv. Josipa predvodio je pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren uz suslavlje četvorice svećenika, te sudjelovanje časnih sestara Klanjateljica Krvi Kristove iz mjesnoga samostana i jedna skupina vjernika te gotovo posve raseljene župe. Polazeći od Isusove ljubavi prema svakom čovjeku, čega je simbol Njegovo Presveto Srce, biskup je istaknuo i da je svećenička misao vodilja vlč. Ratka još od njegove mlade mise bila „Daj mi Gospodine da volim sve ljude i da svima donosim Tvoju radost i radost Tvoga Sina“ te naglasio da je Isus iz ljubavi darovao svoj život za svakoga od nas, a da mu ga nitko nije mogao oduzeti. Zatim je dodao da tako čine i naši mučenici jer i oni, poput Isusa, život daruju iz svoje vjernosti Bogu i svome poslanju. Pozvao je nazočne i na molitvu Bogu da nam otkrije mjesto na kojemu je vlč. Ratko pokopan, kako bismo ga mogli dostojno pokopati u svećeničkoj grobnici, te je na kraju s nazočnima izmolio posebnu molitvu za pokojne.

Anto Orlovac