Vijesti 2018. godina

PROSLAVA PATRONA ŽUPE LJUBUNČIĆ

U subotu, osmog rujna župa Ljubunčić proslavila je patron Rođendan Blažene Djevice Marije. Kroz trodnevnicu, bližu pripravu, cijela se župa pripremala kroz veoma bogat sadržaj duhovne obnove koju je vodio dr. sc. fra Šimun Bilokapić, profesor moralne teologije na KBF-u u Splitu. Teme duhovne priprave u trodnevnici su bile: “Grijeh i posljedice grijeha”, “Sotona kao uosobljeno biće”, “Obitelj i izazovi današnjeg društva”. Kroz sva ova tri spomenuta dana bliže duhovne priprave domaći vjernici kao i hodočasnici i štovatelji BDM imali su priliku za sakrament svete ispovijedi. U sklopu te trodnevne duhovne obnove bila su predavanja, zatim bi uslijedila sveta misa, a potom bi bilo euharistijsko klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom. Sve ovo je doprinijelo da cijela župa na jedan sveobuhvatan način proslavi blagdan Male Gospe, patrona naše župe.

Osim trodnevnice, na sam dan Male Gospe, fra Šimun je uz župnika fra Ivana Lovrića i nekolicinu svećenika livanjskog kraja, predslavio svečanom pučkom misom na vanjskom oltaru uz veliko mnoštvo okupljenih vjernika i hodočasnika. U svojoj propovijedi fra Šimun je suprotstavio krepost poniznosti nasuprot grijehu oholosti predstaljajući tako grijeh oholosti kao jedan od velikih grijeha, dok je poniznost velika krepost. Fra Šimun je u svojoj homiliji ukazao također i na problem prekrivene oholosti u lažnoj poniznosti koju pojedinac koristi kako bi prekrio svoje interese suprotstavljajući s druge strane osobu Marije koja je bila najidealniji uzor poniznosti.

Nakon svetog misnog slavlja upriličen je objed za sve svećenike i novake u župnoj dvorani.

U našoj župi je i praksa da se pod večernjom svetom misom uz nazočnost velikog broja učenika, prosvjetnih radnika, ali i obitelji s malom djecom, obilježi novi početak školske godine. Tom je prigodom fra Šimun u prigodnoj homiliji progovorio okupljenim sudionicima na njima razumljiv način. Nakon mise uslijedio je zaziv Duha Svetoga, a poslije toga je bio blagoslov djece i slatkiša kojim su se učenici i mališani počastili.

Fra Tomislav Svetinović, župni vikar
Ljubunčić, 10 rujna 2018.