Vijesti 2023. godina

PRVA PRIČEST I KRIZMA U PRESNAČAMA

U subotu, 3. lipnja o.g. pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren podijelio je u župi Presnače sakrament svete potvrde za sedmoro kandidata. Toga dana bila je i prva pričest u toj župi kojoj je pristupila jedna djevojčica. S biskupom je koncelebrirao mons. Ivica Božinović, župnik.

Prije misnog slavlja biskup se u crkvi susreo s prvopričesnicom, krizmanicima, njihovim kumovima i roditeljima. Biskup je to prigodom čestitao svima i pozvao ih da ustraju u vjeri.

Djeca su prigodnom recitacijom pozdravili biskupa na početku mise i predali mu u znak dobrodošlice buket cvijeća.

Biskup Marko je u svojoj propovijedi pozvao je sve, a posebno krizmanike i prvopričesnicu da mole Gospodina da im udijeli svoga Duha kako bi ga u svemu nasljedovali i da im svaka životna situacija bude prigoda pokazati njegovo svjetlo, dobrotu, blagost, strpljivost i ljubav.

Župnik je na kraju svete mise zahvalio biskupu Marku, te čestitao djeci i njihovim roditeljima, rodbini i prijateljima. Posebnu zahvalnost izrazio je vjeroučiteljici Ivekić koja je godinama ovu djecu pripremala na satima župnog i školskog vjeronauka. Prisjetio se brojnih  priredbi u kojima su ova djeca sudjelovala tijekom proteklih godina i tako u svoju malu župnu zajednicu unosila radost i novu svježinu. Osobito im je zahvalio na njegovanju misijskog duha kojega su iskazivali kroz sudjelovanje u akciji „Pjevači betlehemske zvijezde“.

Bila je ovo u raseljenoj župi Presnače prva krizma nakon šest godina, a prva pričest nakon pet godina i tim je bila i veća radost za malobrojne domaće župljane, ali i za brojne koji su došli iz raznih krajeva u koje su bili prisiljeni otići tijekom ratni godina.

TABB