Vijesti 2023. godina

BISKUP KOMARICA PRIMIO STUDENTE I PROFESORE POLJSKOG SVEUČILIŠTA

U ponedjeljak, 16 svibnja 2023 biskup banjolučki Franjo Komarica primio je u dvorani Biskupijskog ordinarijata grupu studenata i njihove profesore sa sveučilišta u Wroclawu – u Poljskoj. Oni su studenti Filologije i Međunarodnih odnosa, a nalaze se na višednevnom studijskom putovanju u BiH, osobito na području sjevernog dijela Banjolučke biskupije, gdje su do 1946. godine bile brojne župe poljskih katolika.

Tijekom zadnjih desetak i više godina, svake godine dolaze brojni Poljaci tijekom ljeta i obilaze svoje nekadašnje župe, koje su dobrim dijelom obrasle šumom, a nešto su i nastanjene novim stanovnicima. Nezaobilazno posjećuju groblja svojih roditelja i predaka, na kojima su podigli velike drevne križeve.

U dvoipolsatnom razgovoru biskup je slušao pitanja i razmišljanja mladih poljaka o situaciji u Europi, u njihovoj domovini te o saznanjima i dojmovima proteklih dana iz razgovora i brojnih pohoda i susreta.

Kritički su se izjašnjavali o nekim novim situacijama kod njih glede pravih vrijednosti opažavajući da ta negativna strujanja dolaze iz zapadnog dijela europskog kontinenta kao i američkog kontinenta. Pozorno su slušali biskupove odgovore i razmišljanja, utemeljena na njegovom velikom međunarodnom iskustvu, kao i iskustvu koje on ima iz brojnih svojih pohoda poljskim katolicima.

Biskup ih je bodrio da budu samokritični i objektivno kritični prema drugima i drugačijima; da sebe ispravno procjenjuju a druge također uvažavaju, spomenuvši im poslovicu: „Tuđe poštuj a svoga se ne stidi niti se odriči!“

Zahvalio im je za dolazak na temelje brojnih poljskih obitelji, nekadašnjih stanovnika Bosne. Izrazio je želju da se ponovo vide i poželio im svaki uspjeh u životu i studiranju. Oni su se biskupu srdačno zahvalili.

TABB