Vijesti 2020. godina

PORUKA PAPINSKOG VIJEĆA ZA MEĐURELIGIJSKI DIJALOG MUSLIMANIMA ZA MJESEC RAMAZAN

Kršćani i muslimani: Zajedno radi zaštite mjestȃ za bogoštovlje

U povodu mjeseca Ramazana i za proslavu ‘Id al-Fitr 1440. H. / 2020. A.D. Papinsko vijeće za međureligijski dijalog uputilo je muslimanima cijeloga svijeta poruku s naslovom: ” Kršćani i muslimani: Zajedno radi zaštite mjestȃ za bogoštovlje”. Objavljena je 17. travnja 2020., a na hrvatski ju je preveo nadbiskup koadjutor vrhbosanski mons. Tomo Vukšić, član Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog.

PAPINSKO VIJEĆE ZA MEĐURELIGIJSKI DIJALOG
PORUKA ZA MJESEC RANAZANA I ‘ID AL-FITR
1441. H. / 2020. A.D.

Draga braćo i sestre muslimani,
Mjesec Ramazan je u središtu vaše vjere i zato vama toliko drag na osobnoj, obiteljskoj i društvenoj razini. To je vrijeme duhovnog ozdravljenja, rasta i darivanja siromašnih i jačanja veza s rodbinom i prijateljima.

Za nas, vaše prijatelje kršćane, to je prikladno vrijeme za učvršćenje naših odnosa s vama, preko pozdrava, susreta i, gdje je moguće, sudjelovanjem na iftaru. Ramazan i ‘Id al-Fitr su, dakle, posebne prigode za porast bratstva među kršćanima i muslimanima. U tom duhu Papinsko vijeće za međureligijski dijalog svima vama izražava najbolje molitvene želje i srdačne čestitke.

Nastavljajući nama dragu tradiciju, želimo s vama podijeliti nekoliko misli, koje se ove godine tiču zaštite mjestȃ za bogoštovlje.

Znamo da mjesta za bogoštovlje imaju veliku važnost u kršćanstvu i islamu, kao također u drugim religijama. Kako za kršćane, tako za muslimane crkve i džamije su prostori određeni za osobnu i zajedničku molitvu, sagrađeni i naslijeđeni na način da promiču tišinu, razmišljanje i razmatranje. One su prostori, gdje se može doći u dubine vlastitoga duha, olakšavajući tako, kroz šutnju, iskustvo Boga. Zato, mjesto za bogoštovlje bilo koje religije je „kuća molitve“ (Izaija 56,7).

Mjesta bogoštovlja su također mjesta duhovnoga gostoprimstva, u kojima se okupljaju sljedbenici drugih religija također radi posebnih obreda kao vjenčanja, sprovodi, proslave zajednice itd. Sudjelujući u tim događajima u šutnji i s dužnim poštovanjem prema vjerskim običajima sljedbenika neke posebne religije, oni uživaju njima poklonjeno gostoprimstvo. Taj običaj je osobito svjedočanstvo onoga što ujedinjuje vjernike, bez umanjivanja ili nijekanja onoga što ih razlikuje.

Pod tim vidom vrijedi podsjetiti na ono, što je papa Franjo rekao za vrijeme posjeta džamiji Heydar Aliyev, u Bakuu (Azerbajdžan), u nedjelju 2. listopada 2016.: „Velik je znak što smo se susreli u bratskom prijateljstvu u ovom mjestu molitve, znak koji očituje sklad, koji religije zajedno mogu izgraditi, počevši od osobnih odnosa i dobre volje odgovornih.“

U kontekstu nedavnih napada na crkve, džamije i sinagoge, što su ih učinile zlobne osobe koje, čini se, vide mjesta za bogoštovlje kao preferiran cilj njihova slijepog i besmislenog nasilja, dostojno je da bude naglašeno, što se nalazi u Dokumentu o „Ljudskom bratstvu radi svjetskoga mira i zajedničkoga suživota“, koji su potpisali papa Franjo i veliki imam Al-Azhara dr. Ahmad Al-Tayyeb, u Abu Dabiju, 4. veljače 2019.: „Zaštita mjestȃ za bogoštovlje – hramova, crkava i džamija – je obveza koju garantiraju religije, ljudske vrednote, zakoni i međunarodni sporazumi. Svaki pokušaj napada na mjesta za bogoštovlje ili ugroze atentatima ili eksplozijama ili razaranjima, osim što je jasna povreda međunarodnoga prava, je odstupanje od naučavanja religija.

Cijeneći napore, koje je učinila međunarodna zajednica na raznim razinama radi zaštite mjestȃ za bogoštovlje u cijelom svijetu, naša je nada da uzajamno poštovanje, međusobno uvažavanje i suradnja mogu ojačati naše veze iskrenoga prijateljstva i omogućiti našim zajednicama zaštitu mjestȃ za bogoštovlje radi osiguranja budućim generacijama temeljnoga prava na ispovijedanje vlastitih uvjerenja.

S ponovljenim poštovanjem i bratskim pozdravima, u ime Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog, izražavamo prijateljske želje za plodan Ramazan i radostan ‘Id al-Fitr.

Iz Vatikana, 17. travnja 2020.

Kardinal Miguel Àngel Ayuso Guixot, MCC
predsjednik
Msgr. Indunil Kodithuwakku Janakaratne Kankanamalage
tajnik

Dodatna nota

Kao svake godine, Papinsko vijeće za međureligijski dijalog šalje islamskoj zajednici čestitarsku poruku u povodu mjeseca Ramazana i ‘Id al-Fitra, proslave kojom se završava.

Poruka ove godine, koja je pripremljena prije širenja pandemije COVID 19, razmišlja o temi poštovanja i zaštite mjestȃ za bogoštovlje.

Zato želim, kao predsjednik Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog, dodati želju da kršćani i muslimani, ujedinjeni u duhu bratstva, pokažu solidarnost s čovječanstvom, koje je tako teško pogođeno i upute svoje molitve svemogućemu i milosrdnomu Bogu, da raširi svoju zaštitu na svako ljudsko biće, kako bi mogli biti nadvladani ovi tako teški trenuci.

KTA
Vatikan, 10. svibanj 2020.