Nedjeljni komentar Evanđelja

34. NEDJELJA KROZ GODINU
ISUS KRIST KRALJ SVEGA STVORENJA
„Ti kažeš: Ja jesam kralj.“

vlč. Boris Jorgić

student na postdiplomskom studiju iz kanonskog prava u Rimu

EvanđeljeIv 18, 33b-37

U ono vrijeme:

Reče Pilat Isusu:

»Ti li si židovski kralj?« Isus odgovori: »Govoriš li ti to sam od sebe ili ti to drugi rekoše o meni?« Pilat odvrati: »Zar sam ja Židov? Tvoj narod i glavari svećenički predadoše te meni. Što si učinio?«

Odgovori Isus: »Kraljevstvo moje nije od ovoga svijeta. Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta, moje bi se sluge borile da ne budem predan Židovima. Ali kraljevstvo moje nije odavde.« Nato mu reče Pilat: »Ti si dakle kralj?« Isus odgovori: »Ti kažeš: ja sam kralj. Ja sam se zato rodio i došao na svijet da svjedočim za istinu. Tko je god od istine, sluša moj glas.«

Nedjelja je Krista Kralja. Koja je tvoja slika Krista Kralja? Pokušaj zamisliti sliku Kralja. Vjerojatno je to kralj s zlatnom krunom, ukrašenom najsjajnijim dijamantima i ogrnut najboljim lanenim ogrtačem. Slika kralja koji je moćan i odlučuje o svakom podaniku, obično je slika najbogatije osobe, slika povezana uz materijalno i prostorno posjedovanje. Zaista, kralj mora imati veliko kraljevstvo i još ljepši dom, palaču.

A nasuprot tom razmišljanju, pred ovozemaljskim predstavnikom vlasti, točnije pred Pilatom stoji u okovima, bijeloj odjeći, skromni „drvodjeljin sin“. Pilat dolazi pred njega, i prema nekim prijevodima s grčkog jezika, ironično uzvikuje: „Ti (od svih ljudi) li si židovski kralj!“. To nije bilo pitanje, nego više tvrdnja. Židovi su očekivali svoga kralja, upravo slično onako kakva je slika moćnoga ovozemaljskog kralja, koji će ih osloboditi od ropstva. I Rimljani su očekivali tu osobu, jer ona bi onda bila podložna njihovu caru. Međutim, Isus ne daje izravan odgovor Pilatu, koji čeka potvrdu svoje tvrdnje, nego ukazuje na Pilatovu sljepoću pitajući ga je li on sam od sebe tvrdi da je Isus ovozemaljski, tjelesni kralj ili su ga drugi naveli da tako misli. Pilat shvaća ovo pitanje, jer Isus nije slika kralja ili pobunjenika, protiv kakvog su se Rimljani navikli boriti u čestim pobunama u tome kraju Rimskoga Carstva. Stoga ga Pilat pita čime je zaslužio da ga izručuju na sud, tj. jesi li učinio nešto što bi trebalo zabrinuti cara?

Isus odgovara Pilatu da njegovo Kraljevstvo ne pripada ovom svijetu, ali to ne znači da se ne može naći ovdje. Postajemo dionici njegova Kraljevstva, kada ga prihvatimo kao svoga Kralja, kada prihvatimo njegove vrijednosti u našem osobnom i javnom ponašanju. Isus kao dokaz za svoju tvrdnju kaže da bi se za svoga kralja borile sluge, da ne bude predan, ali kako njegovo kraljevstvo nije odavde, ni njegove sluge se ne bore za njega. Onaj koji prihvaća Isusa prihvaća i njegov način borbe za život. To je znak Krista Kralja, njegov stijeg, a to je Križ. Kroz mnoga stoljeća, širom svijeta, braća i sestre, prihvaćaju Kraljevstvo Krista Kralja, i polažu svoj život za njega, često odlazeći kao janjci na klanje. Usprkos odlasku i mučeničkoj smrti, kao i njihov Kralj, tako i oni mole za obraćenje onih koji ih ubijaju. Kojeg li Božjeg paradoksa: iako me ubijaš i dalje si dobrodošao u ovo Kraljevstvo.

Na kraju Pilat zahtijeva direktni „da-ne“ odgovor. Isus odgovara njegovom tvrdnjom na početku razgovora, jer u Pilatovom smislu riječi, Isus nije ovozemaljski kralj. Isus upućuje da je Kralj koji se bori za istinu, i da je za to „došao na svijet“, kako bi svjedočio Istinu. Zanimljive su Isusove posljednje riječi u ovom odlomku: „Tko je god od istine, sluša moj glas“. Ove riječi se mogu protumačiti kao neizravni poziv da se zauzme stav za Istinu ili stav s onima koji odbijaju Isusa kao svoga Kralja.

Naša osobna slika o Kralju, može utjecati i na stavove koje zauzimamo u svome osobnome životu. Ukoliko je naša slika kralja više ovozemaljska, moguće je da više energije trošimo boreći se za ovozemaljske vrijednosti, koje su često izričito materijalne prirode. Isus nas poziva da zauzmemo jasan stav kada tvrdimo da je naš Kralj. Ta istina poziva na borbu s drugim sredstvima, često puta shvaćenim ponižavajućim (molitva, krunica, klanjanje, sakramenti općenito itd.) u ljudskim očima. Možda nas u toj istini čeka Križ, ali kada tvrdimo da je On naš Kralj, onda taj Križ nije odvojen od Njega, Njegova Križa.

Povezani članci

Back to top button