Vijesti 2016. godina

MISA ZA MLADE I BOŽIĆNI KONCERT STUDENTSKOG ZBORA „IVAN GORAN KOVAČIĆ“

U nedjelju, 18. 12., u crkvi Pohoda BDM u Banjoj Luci predslavljeno je zahvalno euharistijsko slavlje za sve mlade na području Banja Luke. Svetu misu je predvodio mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki uz koncelebraciju domaćeg župnika vlč. Žarka Vladislava Ošapa, vlč. Borisa Ljevaka, povjerenika za mlade Banjolučke biskupije i vlč. Borisa Jorgića, tajnika biskupa Franje Komarice.

U svojoj prigodnoj homiliji biskup Semren je mladima na uzor stavio lik, život i djelo blaženog Ivana Merza, koji je kršten baš u toj crkvi prije 120 godina. „On je u svome vremenu bio Božji svjedok, Kristov vjernik svjetovnjak, pravi apostol i stoga je duhovni velikan“ – istaknuo je biskup Semren. Posebno je naglasio da otkako „postoji čovječanstvo, u njemu se stalno vode ratovi, dižu se revolucije i pokreću ustanci. Ono što zovemo mirom nije nikakav mir, nego je zapravo odmor od prethodnoga rata i priprema za novi rat. Nasilje nije prisutno samo među državama, nego i u braku i u obitelji, dakle, na svim područjima i razinama ljudskoga života. I danas se u cijelom svijetu vode ratovi, u njima i mi sudjelujemo izravno ili neizravno, jer svi prodajemo oružje“. Prikazao je mladima advent kao vrijeme za pobjedu nad nasiljem, ukazujući im da budu budni i „spremni stati pred Gospodina“, ne odgađajući „svoje obraćenje, svoju promjenu na bolje“. Zaključio je kako „moramo biti svjesni da ljudski život ne može uspjeti bez poštivanja temeljnih moralnih principa koji od nas zahtijevaju da poštujemo život i ljubimo život, a ne da ga razaramo“.

Nakon misnog slavlja, u crkvi je upriličen Božićni koncert folklornog ansambla „Ivan Goran Kovačić“ pod vodstvom predsjednika ansambla Danijela Vukobrata, umjetničkog voditelja Dubravka Radića i voditelja pjevanja dirigenta Tomislava Habulina. Ansambl, obučen u narodnu nošnju, izveo je 16 božićnih popijevki iz raznolike gradske i hrvatske pučke tradicije.

Folklorni ansambl „Ivan Goran Kovačić“ djeluje od 1948. godine u okviru istoimenog Studentskog kulturno umjetničkog društva pod okrilje Sveučilišta u Zagrebu. Generacije „Goranovaca“ veže ljubav prema tamburaškoj svirci, tradicijskim instrumentima, plesu i pjesmi, te nošnjama naših starih i želja za očuvanjem kulturne raznolikosti i hrvatske pučke tradicije. Veliko bogatstvo i posebnu diku Ansambla predstavlja i opus od 540 kompleta narodnih nošnji iz cijele Hrvatske, originalnih i rekonstruiranih, od kojih neke predstavljaju i muzejsku vrijednost.

TABB
Banja Luka, 19. 12. 2016.

Povezani članci

Back to top button