Vijesti 2020. godina

„DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN…“ – BISKUPOVO PISMO PREČ. PERI TUNJIĆU, DEKANU I ŽUPNIKU U TESLIĆU

U SLUČAJU ŽIVOTNE OPASNOSTI SKLONI SE DO NAS!

Biskupovo pismo preč. Peri Tunjiću, dekanu i župniku u Tesliću
Broj prot.: 116/95 od 23. kolovoza 1995.

Dragi prečasni,

koristim ovu zgodu da Ti na isti način kao i Ti meni vratim nekoliko redaka.

Hvala na najnovijim vijestima. Nastojao sam ih proslijediti dalje. Još nemam nažalost nikakve direktive s Tvoga vrha. Zato Ti saopćavam ono što osobno u ovom času mislim:

– Ukoliko se vjernici osipaju i njihov broj biva sve manji, a za Tebe postoji ozbiljna životna opasnost, onda razmisli kako da se skloniš – dovde barem. Važno je ako možeš, spasiti barem crkvene knjige – matice i sl. Volio bih ako bi bilo moguće da Ti netko od naših s ove strane dođe. Tražit ćemo mogućnost, ali ne mogu garantirati. Možda će Tebi ispasti prije zgoda da barem dođeš dovde, pa se evt. opet vratiš i onda konačno odlučiš što ćeš uraditi. Ovdje se broj vjernika svakim danom smanjuje, neke su župe skoro potpuno prazne tako da je već desetak svećenika pošlo za svojim vjernicima. Velika većina svećenika je još ovdje, ali sve je relativno. Treba očekivati da će i oni – barem dio njih možda već uskoro poći za vjernicima. Zato, ne razbijaj glavu što i kako ćeš učiniti. Sve si do sada učinio što si mogao i znao – uz nadljudske napore. Sad je došlo takvo vrijeme da opet treba odlučiti, tamo ili tamo. Ja ću svakako ovdje ostati – osim kakve više sile. Sigurno će još netko uz mene ostati. Jer, bit će sigurno i dalje ovdje vjernika kojima će trebati biti na usluzi – duhovnoj ili materijalnoj, koliko nam bude moguće.

– Dakle, dobro nam došao – ako je ikako moguće, pa ćemo zajednički još vidjeti, a ako Te ne bude, nastojat ćemo svakako da Te netko posjeti od naših misnika.

Pozdravi sve svoje vjernike. Neka budu i dalje čvrsti u vjeri i pouzdanju u Božju providnost i ljubav. Bog ih neće zaboraviti, a ni službenici Crkve – gdje god bili!

Tebe najsrdačnije pozdravlja i zaziva svaki Božji blagoslov na Tebe i sve oko Tebe – Tvoj u Kristu

Franjo

———-

Iz knjige: Franjo Komarica, U obrani obespravljenih. Izbor iz dokumenata banjolučkog biskupa i Biskupskog ordinarijata Banja Luka tijekom ratnih godina od 1991. do 1995. Drugo dopunjeno izdanje. Nakladni zavod Matice Hrvatske. Zagreb, 2003. – str. 160-161