Vijesti 2022. godina

PROSLAVA BOŽIĆA U ŽUPI POHODA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U BANJOJ LUCI

Župljani župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci radosno su proslavili najradosniju svetkovinu Božića.

Budući da je u obližnjoj katedrali sv. Bonaventure slavljena Misa Polnoćka, župljani su sudjelovali na Misi bdijenja koju je u svetoj božićnoj noći u 22.00 sata slavio župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap. Vjerničko druženje je nastavljeno i poslije Mise u župnom vrtu uz kuhano vino, pečenicu, kiflice i kolače.

Kao župna zajednica sudjelovali su na Božić na pontifikalnoj Svetoj misi u katedrali sv. Bonaventure koju je predvodio biskup banjolučki mons. Franjo Komarica uz koncelebraciju nekoliko svećenika.

Poslije večernje Svete mise u župnoj crkvi župljani su sudjelovali na svečanom Božićnom koncertu u organizaciji HKD Napredak – podružnica Banja Luka na čelu sa gđom Ružicom Grozdić Ševarika. Pod ravnanjem maestra iz Zagreba Edmunda Borića Andlera nastupile su banjolučke sopranistice Ivona Šari i Albina Smajlović Tomić te violinistica Lidija Bojinović.

Na koncert su se, između ostalih odazvali generalni konzul RH u Banjoj Luci gosp. Zoran Piličić i banjolučki gradonačelnik gosp. Draško Stanivuković. Nakon odsviranih i otpjevanih 13 skladbi, sve nazočne pozdravio je župnik Ošap. Poseban pozdrav uputio je gradonačelniku Stanivukoviću izražavajući uvjerenje da od 40-ih godina prošloga stoljeća u ovu župnu crkvu, koja tu stoji već 131 godinu, nije stupila noga nekog od banjolučkih gradonačelnika. Spomenuo je u šaljivom duhu da bi svi njegovi župnički kontakti s općinskim institucijama i kancelarijama mogli stati u sat-dva vremena, a na Božić je imao prigodu družiti se s gradonačelnikom puna četiri sata počevši od Mise u katedrali i neformalnog druženja u prostorijama Biskupskog ordinarijata do njegova boravka u župnoj crkvi.

Na župnikov poziv nazočnima se obratio i gradonačelnik Stanivuković te izrazio radost da je osobno mogao biti nazočan na ovom događaju. Posebno je istaknuo ljubav i susretanje među ljudima kao glavne sadržaje Božića. Druženje je nastavljanje u dvorištu crkve uz prigodni domjenak.

Na blagdan Sv. Stjepana prvomučenika poslije pučke Svete mise, uz prigodni program u izvedbi vjeroučenika, podijeljeni su paketića darovatelja iz Njemačke. Pedesetak mališana i učenika osnovnih škola primili su paketić pod naslovom „Dar od Maloga Isusa, Marije i Josipa“, a podijelila ih je obitelj Šoljić iz Hercegovine zaposlena u Banjoj Luci.

Na blagdan sv. Ivana apostola župnik Ošap započeo je blagoslov obitelji koji će potrajati do sredine siječnja 2023. Nastojat će pohoditi svih 570 vjernika u oko 370 obitelji.

Pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren slavit će u župnoj crkvi Misu Zahvalnicu u subotu 31. prosinca u 18 sati, a na kraju Mise župnik Ošap će upoznati nazočne sa statističkim podacima župe.

KTA
Banja Luka, 29. prosinca 2022.