Vijesti 2022. godina

KATOLICI U MIRU I RADOSTI PROSLAVLJAJU BOŽIĆ

Najradosniji kršćanski blagdan – Božić preostali katolici Banje Luke proslavljaju mirno i radosno u svojim crkvama zajedno sa svojim svećenicima te u svojim domovima.

Misna slavlja su imali – različito od župe do župe u različito vrijeme: u 20 i 22 sata odnosno u ponoć. U svim crkvama se okupio veliki broj župljana, među kojima je bio jedan broj onih, koji su tijekom rata morali napustiti svoj rodni kraj. Slično je bilo i na sam Božić na misama prije podne. Nakon misnih slavlja misari su se zadržali u crkvenom prostoru još neko vrijeme u radosnom blagdanskom i raspjevanom raspoloženju uz prikladno čašćenje.

U Katedrali je koncelebrirane mise, ponoćku i glavnu dnevnu misu, predslavio biskup Ordinarij Franjo Komarica.

U prigodnoj propovijedi na misi polnoćki je govorio o plodovima božićnog, za ljudski rod „sudbonosnog“ događaja: o svijetlu, o miru, o radosti i ljubavi. Dok je na dnevnoj misi protumačio značenje Božića kao „presudnog“ i „prijelomnog“ događaja u povijesti ljudskog roda za sudbinu čovječanstva. Pojasnio je kako se ni jedan član ljudskog roda ne može isključiti od zauzimanja svoga vlastitog stava „za“ ili „protiv“ Božića, tj. definitivnog spasiteljskog ulaska Boga u rijeku čovječanstva.

Na obje mise je zahvalio nazočnim vjernicima, među kojima je bio i jedan broj nekatolika, za njihovo opredjeljenje u životu za Krista i Njegovo Evanđelje.

Biskup je spomenuo brojne čestitke koje su uputili biskupi, svećenici, redovnici, redovnice, prijatelji, dobročinitelji, kao i domaći i međunarodni političari te vjerski predstavnici pravoslavne Crkve i Islamske zajednice, a posebno je istaknuo čestitku Njegove Svetosti Patrijarha Srpske Pravoslavne Crkve Porfirija koju je pročitao na kraju misnog slavlja.

Na dnevnoj misi su bili nazočni gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, Generalni konzul RH u Banjoj Luci prof. Zoran Piličić te izaslanik poljskog ambasadora u BiH Jarosława Lindenberga.

Njih je biskup na kraju mise posebno pozdravio i zahvalio im za njihovu nazočnost, a nakon mise biskup se sa svojim suradnicima, osim s drugim vjernicima, posebno zadržao s njima trojicom u dužem srdačnom razgovoru.

TABB
Banja Luka, 26. prosinca 2022.