Vijesti 2019. godina

PISMO NADBISKUPA SEOULA KARDINALA ANDREE BISKUPU KOMARICI

Biskup Komarica pročitao je pismo na kraju Svete mise u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure

Na kraju Svete mise, koju je na svetkovinu sv. Bonaventure, nebeskog zaštitnika Banjolučke biskupije i katedrale u ponedjeljak, 15. srpnja 2019. u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure predvodio nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, biskup banjolučki mons. Franjo Komarica pročitao je pismo koje mu je, 8. srpnja 2019. uputio kardinal Andrea Yeopm Soo-jung, nadbiskup Seoula i apostolski administrator Pyongyanga. Pismo prenosimo u cijelosti:

Seoul, 8.7.2019.

„Ovo je moja zapovijed:

Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio! (Iv 15,12)“

Uvažena Ekscelencijo Franjo Komarica,

Zahvaljujem Vam na Vašem pismu (od 23.06.2019.) koje je ispunjeno bratskom ljubavlju. Mi, službeni predstavnici Korejske Crkve okupili smo se 25. 06. na (samoj granici između Sjeverne i Južne Koreje)Imjingak u Paju (zajedno s mnoštvom vjernika) slaviti svetu Misu za mir na Korejskom Poluotoku. S našim molitvama i prinosima, radosno i emotivno je bilo i Vaše pismo upućeno svima nama!

Siguran sam da su naše uzajamne molitve, nas braće u Kristu, istinsko blago sveopće Crkve koju povezuje ista vjera, te da se i Gospodin naš sigurno raduje zbog naše ljubavi, zbog klera i naroda Banje Luke.

Raduje me činjenica što će naš zajednički hod mira biti, kako ste Vi, to zajedno s Vašim vjernicima pokazali, nama u nadbiskupiji Seul (J. Koreja) i biskupiji Pyongyang (Sj. Koreja), iskrena naša ljubav prema našoj braći i našim bližnjima smatrajući njihovu nadu i bol našom. Gradeći mir, mi ćemo ponizno raditi za njih. Jer, Bog nam dolazi upravo preko te naše braće.

Mi smo braća u Gospodinu i pozvani smo pokazati ljubav Božju jedni prema drugima kako bismo Njega mogli osjetiti i susresti. Kad budemo imali tijesno zajedništvo s Njime i jedinstvo u Njemu, konačno će se s Njime otvoriti put mira i istinskog pomirenja.

Preostaje nam strpljivo iščekivanje, svjedočeći prisutnost Gospodnju jer „ljubav je strpljiva“ (1 Kor 13,4). Nadam se da će se mir i pomirenje približiti kada ja sa mojim sunarodnjacima sa Sjevera (Korejskog poluotoka), te Vi u Banjolučkoj biskupiji zajedno mognemo svjedočiti uzvišenu ljubav Boga Oca. Kao pastir Crkve u Seulu (J. Koreja) i Pyongyangu (Sj. Koreja) i kao hodočasnik na ovom svijetu upućujem Vama, Vašem kleru i narodu zahvalnost vjernika moje biskupije i svih Koreanaca.

Sjećajmo se i dalje svakodnevno jedni drugih u našim molitvama!

Ponovno Vam od svega srca zahvaljujem što mislite na nas i za Vaše molitve za nadbiskupiju Seul i biskupiju Pyongyang, za Korejsku Crkvu i Korejski Poluotok.

„Žive dok ih se sjećamo, ostvaruje se mir dok molimo za njega!“

Andrea kard. Yeopm Soo-jung
nadbiskup Seoul-a i apostolski administrator Pyongyang-a