Vijesti 2021. godina

PRED OTVARANJE „SINODSKOG PUTA“ U BANJOLUČKOJ BISKUPIJI

Nedavno je biskup banjolučki Franjo Komarica uputio prigodnu „pastirsku poslanicu“ svim članovima svoje biskupije za početak sinodskog puta u biskupiji, koji – kao i u cijeloj Crkvi – započinje u nedjelju, 17. listopada 2021. Poslanicu će svećenici pročitati vjernicima na svim misama.

Biskup je u poslanici najprije ukratko podsjetio na započetu Biskupijsku sinodu Banjolučke biskupije koncem predratne godine 1990. i na zauzeti rad svih tada nazočnih – kako izbranih sudionika tako i svih u biskupiji – sve do kasnog proljeća 1992., kada je uslijed ratnih događanja, nažalost, prisilno bio obustavljen. Nakon rata, uslijed izuzetno teškog uništenja biskupije, nije se moglo nastaviti s planiranim akcijama glede privođenja sinode kraju.

Zatim je biskup protumačio odluku pape Franje da – kao pripremu za Sinodu biskupa u Rimu 2023. sveobuhvatno uključi cijelu Crkvu u dugogodišnji „sinodski put“. – Prvi dio tog puta se odvija u svakoj biskupijskoj, odn. župnoj (i redovničkoj) zajednici. Kako će to u praksi izgledati, konkretno će svi svećenici biskupije biti upoznati na redovitom godišnjem Saboru u srijedu 20. listopada 2021.

Biskup je odredio da se kod svakog misnog slavlja s narodom mole predviđene molitve „za Sinodu“ i za „Mjesnu Crkvu“, a pozvao je i na dodatno dragovoljno uključivanje svih, koji mogu – da svojim molitvama i žrtvama pridonesu što boljem duhovnom uspjehu „sinodskog puta“ u cijeloj biskupiji.

U svojoj katedrali biskup će Franjo predvoditi slavlje „Bdjenja“ u subotu navečer, te koncelebrirano misno slavlje u nedjelu, 17. listopada 2021.

TABB
Banja Luka, 16.10.2021.