Vijesti 2022. godina

BANJOLUČKI BISKUP BORAVIO U POLJSKOJ BISKUPIJI LEGNICA

U pratnji mons. prof.dr. Karla Višatickog, banjolučki biskup Franjo Komarica boravio je od 10.-14. lipnja 2022. godine u biskupiji Legnica, na jugozapadu Poljske.

U toj biskupiji, osobito u kotaru Boleslawiec, žive potomci doseljenih poljskih katolika, koji su 1946. godine morali napustiti svoje župe sjeverno od Banje Luke.

Biskup se susreo s većim brojem obitelji porijeklom iz svoje biskupije, koje su ga vrlo srdačno primile. Boravio je i ovaj puta u samostanu sestara Družbe Klanjateljica Krvi Kristove u Boleslawiecu, koje vuku svoje korijene također iz Banje Luke.

U subotu, 11. lipnja biskup je slavio svetu misu i podijelio sakrament svete potvrde mladima u župi Krzyżowa. Nakon mise se susreo u dužem prijateljskom razgovoru s umirovljenim legničkim biskupom mons. Zbigniew Kiernikowskim, koji je za tu zgodu došao iz Legnice, te sa grupom svećenika i laika.

U nedjelju, 12. lipnja boravio je u župi Ocice blizu Boleslawieca. Tu je, zajedno sa sadašnjim biskupom odrdinarijem Legnice mons. Andrzejem Siemieniewskim i desetak svećenika, predvodio svečano misno slavlje i sudjelovao u velikoj svečanosti otvaranja spomen kuće jednog od budućih blaženika biskupija Banje Luke i Legnice, svjedoka vjere, vlč. Ante Dujlovića, župnika nekadašnje poljske župe Gumjera u prnjavorskom dekanatu, ubijenog “in odium fidei” 11. srpnja 1943. godine.

U ponedjeljak, 13.lipnja, biskup Franjo je predvodio svečanu koncelebriranu misu  u župi Lubań, a nakon mise i prigodne pobožnosti, imao je dugo druženje i razgovor sa grupom župnika iz tog mjesta i okoline.

Na svim misama biskup je imao prigodne propovijedi – vezane za konkretna liturgijska slavlja.

Bio je to ponovni dolazak banjolučkog biskupa, nakondvogodišnje korone. Prije korone je, tijekom zadnjih desetak godina bio mnogo puta u tim i u mnogim drugim poljskim župama, osobito onim gdje su župljani porijeklom iz Banjolučke biskupije.

Biskupije Legnica i Banja Luka zajedno rade na procesu za beatifikaciju župnika vlč. Ante Dujlovića. Osobite zasluge za to ima redovnica s. Magdalena Karaban iz Družbe Klanjateljica Krvi Kristove iz samostana u Boleslawiecu, koja je rođena 1940.godine u župi mučenika Dujlovića – Gumjeri, te vjernik laik Francisek Kvašnjak, također porijeklom iz Bosne.

TABB
Poljska, 18. lipnja 2022.