Vijesti 2022. godina

BISKUP KOMARICA U ŽUPI NOVA TOPOLA PREDVODIO KONCELEBRIRANO MISNO SLAVLJE NA TIJELOVO, UZ TRIDESETU OBLJETNICU KIDNAPIRANJA ŽUPNIKA VLČ. RATKA GRGIĆA

Na Tijelovo, 16. lipnja 2022. godine, biskup Franjo Komarica predslavio je koncelebrirano misno slavlje u župnoj crkvi svetog Josipa u Novoj Topoli. Povod biskupova dolaska u tu župu bilo je liturgijsko obilježavanje tridesete obljetnice kidnapiranja iz župne kuće župnika vlč. Ratka Grgića i njegovoga likvidiranja.

Biskup je u svom obraćanju nazočnim vjernicima i redovnicama Družbe Klanjateljica Krvi Kristove iz tamošnjeg drevnog samostana najprije govorio o sadržaju svetkovine Tijelova.

U drugom dijelu obraćanja biskup je između ostalog rekao ovo: „ Danas, kada slavimo usrećujuću i za cijeli svijet spasonosnu ljubav Božje, očitovanu u svetoj euharistiji, mi se u ovoj župnoj zajednici i u cijeloj našoj biskupijskoj zajednici sjećamo u molitvi, Bogu, Stvoritelju i Gospodaru svakog ljudskog života, i jednog od naše vjerne braće u kršćanskoj vjeri i u istom crkvenom poslanju, svećenika Ratka Grgića, moga suradnika, župnika ove župe s početka dramatičnih ratnih godina. Prije punih 30 godina, na današnji dan on je, vjeran svome poslanju u Crkvi naše biskupije – ni kriv ni dužan – kako su mi posvjedočili predstavnici tadašnjih civilnih i vojnih vlasti – nasilno odveden iz svoje župne kuće i brutalno likvidiran. Ni do danas njegove ubojice i oni, koji dobro znaju za njihovo zlodjelo, ne žele nam vratiti njegove posmrtne ostatke da ih vjernički sahranimo u grobnicu, zajedno sa drugim ubijenim i preminulim svećenicima, – unatoč presude Međunarodnog suda i brojnim mojim apelima i potraživanjima. A župnik Ratko je bio prvi od sedmorice naših svećenika i jedne redovnice, koji su, kao i on, u zadnjem ratu i poraću! – svoju vjernost Kristu i njegovoj Crkvi, tj. Kristovim vjernicima, kojima su nesebično služili, posvjedočili najvišim i najdragocjenijim svjedočanstvom – svojom vlastitom krvlju“.(….)

Po završetku misnog slavlja biskup je pred izloženim Presvetim Oltarskim Sakramentom predvodio pobožnost predviđenu za svetkovinu Tijelova.

Nakon mise, svi su se misari okupili ispred spomen ploče na obnovljenoj župnoj kući, u ratu spaljenoj, gdje je biskup Franjo predvodio molitve za ubijenog župnika Ratka Grgića, za čije se zemne ostatke nažalost,  još uvijek ne zna gdje se nalaze.

TABB
Nova Topola, 18. lipnja 2022.