Vijesti 2022. godina

ČLANOVI BISKUPSKE KONFERENCIJE BIH SUSRELI SE S NADBISKUPOM GALLAGHEROM I PREDALI MU SVOJU PROMEMORIJU

Prije svečanog Euharistijskog slavlja na svetkovinu sv. Josipa, patron Mostarsko-duvanjske biskupije, 19. ožujka 2022. tajnik za odnose s državama pri Državnom tajništvu Svete Stolice nadbiskup Paul Richard Gallagher, koji je od 17. do 20. ožujka 2022. boravio u Bosni i Hercegovini, susreo se u prostorijama Biskupskog ordinarijata u Mostaru s članovima Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine.

Osim suradnika nadbiskupa Gallaghera mons. Janusza Stanisława Błachowiaka i otpravnika poslova Apostolske nuncijature u BiH mons. Amaurya Medine Blanca, na susretu su sudjelovali: nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, biskup banjolučki mons. Franjo Komarica, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić, pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren i generalni tajnik BK BiH mons. Ivo Tomašević.

Biskupi su još jednom zahvalili nadbiskupu Gallagheru za dolazak te posebno za predvođenje Misnih slavlja u katedralama u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru. Ukratko su upoznali predstavnika Svete Stolice s trenutnim stanjem u Crkvi i društvu u BiH. Izrazili su posebnu zabrinutost odlaskom brojnih mladih katolika, ali i drugih građana. Progovorili su i o stanju u svojim biskupijskim zajednicama te o pastoralnom djelovanju na dijecezanskoj razini i na razini Crkve u Bosni i Hercegovini, a spomenuli su i pojedine izazove i poteškoće. Izvijestili su ukratko i o svojim nastojanjima na planu ekumenizma i međureligijskog dijaloga.

Nadbiskup  Gallagher je kazao da je rado posjetio biskupijska sjedišta u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru te slavio Euharistiju u zajedništvu s biskupima, svećenicima, redovnicima, redovnicama i vjernicima. Ponovno je izrazio blizinu Svete Stolice Crkvi i ljudima u Bosni i Hercegovini. Istaknuo je da je sve susrete i razgovore tijekom svoga boravka u BiH doživio pozitivno te uputio riječi zahvale.

„U prigodi Vašega posjeta Bosni i Hercegovini, izražavam duboku zahvalnost papi Franji, svim njegovim suradnicima i Vama osobno za brigu koju Sveta Stolica pokazuje za naše biskupijske zajednice i za pravedno uređenje odnosa u našoj državi. Pozdravljam Vas s poštovanjem i, u želji da se pronađe pravedno rješenje svih otvorenih pitanja u ovoj državi i društvu, te rješenje političkih i drugih problema koji opterećuju sve ljude, bez obzira na njihovu narodnu i vjersku pripadnost, u ime svih biskupa okupljenih na susretu s Vama u prostorijama Biskupskog ordinarijata u Mostaru, i u dogovoru s njima, želim Vam uručiti ovu Promemoriju u nadi da će Vam pomoći u Vašim nastojanjima oko uspostave pravednoga trajnog mira, društvene sloge i stvarnoga poštivanja pojedinačnih ljudskih i kolektivnih prava svakoga čovjeka, svakoga naroda i svih manjinskih grupa u Bosni i Hercegovini“, kazao je nadbiskup Vukšić koji je uručio Promemoriju nadbiskupu Gallagheru.

Tijekom svoga boravka u Bosni i Hercegovini nadbiskup Gallagher, osim Misnih slavlja i susreta s predstavnicima vlasti te vjerskim predstavnicima, imao je prigodu susresti najbliže suradnike dijecezanskih biskupa u tri biskupijska sjedišta.

Tako je u petak, 18. ožujka 2022. bio gost na ručku u nadbiskupskoj rezidenciji u Sarajevu gdje mu je dobrodošlicu poželio nadbiskup Vukšić s nekolicinom svećenika kojima je povjereno vodstvo pojedinih biskupijskih institucija ili su njegovi bliski suradnici.

Prije dolaska na ručak u nadbiskupsku rezidenciju tajnik za odnose s državama kratko je posjetio gradsku Vijećnicu gdje ga je primila sarajevska gradonačelnica Benjamina Karić. Ona je s visokim gostom prošetala starim dijelom grada te mu pokazala najvažnije znamenitosti.

Nakon Misnog slavlja u banjolučkoj katedrali, 18. ožujka 2022., biskup Komarica, zajedno s pomoćnim biskupom Semrenom i suradnicima, ugostio je nadbiskupa Gallaghera na večeri u prostorijama Biskupskog ordinarijata. Nazočni su bili svećenici i veći broj redovnica iz Banje Luke i okolice.

Nakon dolaska u Mostar, nadbiskupu Gallagheru je dobrodošlicu poželio biskup Palić sa suradnicima. Nakon svečanog Euharistijskog slavlja u katedrali biskup Petar sa suradnicima zadržao je predstavnika Svete Stolice na večeri u prostorijama Biskupskog ordinarijata.

Tijekom  svoga pohoda Bosni i Hercegovini nadbiskup Gallagher je odsjeo u prostorijama Apostolske nuncijature u Sarajevu. Prije odlaska susreo se mons. Blancom i osobljem u Nuncijaturi te im zahvalio za gostoprimstvo.

KTA
Sarajevo, 26. ožujka 2022.