Vijesti 2022. godina

ĐAKONI POSJETILI TRI CRKVENE INSTITUCIJE U SARAJEVU

Posjetili su tri važne institucije koje imaju sjedište u Sarajevu: Caritas VN-a, sestre milosrdnice i Franjevačku provinciju Bosnu Srebrenu.

Drugoga dana duhovno-studijskog putovanja i obilaska biskupijȃ na području BK-a BiH, đakoni i voditelji programa đakonske godine u utorak, 17. svibnja posjetili su tri važne institucije koje imaju sjedište u Sarajevu: Caritas VN-a, sestre milosrdnice i Franjevačku provinciju Bosnu Srebrenu.

Prva od njih bilo je sjedište Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije gdje su ih o svome djelovanju upoznali djelatnici zajedno s ravnateljem vlč. Mirkom Šimićem. Tako su im kroz projekte za različite starosne dobi predstavili kršćansku ljubav prema svim ljudima u potrebi, prenosi nedjelja.ba.

Sljedeću instituciju koju su posjetili je Družba sestara milosrdnica Sv. Vinka Paulskog. Tamo ih je dočekala s. Julijana Djaković, provincijalna glavarica, zajedno sa svojim suradnicama. U kratkim crtama ispričale su im svoju povijest i rad. Njihova djelatnost je raznolika, a na Stupu gdje imaju starački dom, ponešto su rekle i o tom vidu apostolata.

Nakon toga su đakoni bili gosti u središtu Franjevačke provincije Bosne Srebrene na Kovačićima. U samostanu Sv. Križa domaćin im je bio fra Damir Pavić, tajnik provincije i gvardijan.

Budući da je samostan središte više franjevačkih institucija, fra Janko Ćuro, ravnatelj FMC Svjetlo riječi i provincijski vikar, progovorio je gostima o franjevačkoj medijskoj djelatnosti, dok im je fra Pero Karajica, ravnatelj HKO Kruh Sv. Ante, predstavio humanitarno-karitativni rad provincije Bosne Srebrene.

Vrhunac dana bila je Sveta misa u samostanskoj crkvi Sv. Nikole Tavelića. U svojoj homiliji fra Janko govorio je o miru na kojemu trebaju počivati međuljudski odnosu odnosi, prvenstveno o miru u odnosu s Bogom iz kojeg proizlazi i mir u odnosu na sve ljude.

Po završetku euharistijskog slavlja đakoni su se uputili na ručak na Franjevačku teologiju u Nedžarićima što im je bilo posljednja stanica drugoga dana duhovno-studijskog putovanja.

KTA
Sarajevo, 17. svibnja 2022.