Vijesti 2022. godina

DELEGACIJE CARITASA U POSJETI KAMPOVIMA I SIGURNIM KUĆAMA ZA MIGRANTE

U organizaciji Caritasa BiH, delegacije Caritasa Europa i Caritasa Austrije posjetile prihvatne centre za migrante.

U tjednu, od 23. veljače do 25. veljače predstavnici Caritasa Europe, gdin. Charel Krieps i gđica. Fionnuala Flynn posjetili su prihvatne centre Borići i Lipa, u Bihaću i projekt sigurnog smještaja, psihološke potpore i inkluzivne aktivnosti u Tuzli. Delegaciji Caritasa Europe pridružila se i delegacija Caritasa Austrije u posjeti Unsko-sanskoj županiji s voditeljicom programa za potporu migrantima pri Caritasu BiH gđicom. Dijanom Muzička i projektnom suradnicom gđicom. Kristinom Bičvić, kao i gdin. Nikicom Prskalom koordinatorom Caritasa biskupije Banja Luka za regiju Unsko-sanske županije.

Tijekom prvog dana, delegacija je posjetila praonicu rublja Caritasa biskupije Banja Luka  u prihvatnom centru Borići, gradilište dvije hale u prihvatnom centru Lipa, a koje zajednički grade Caritas biskupije Banja Luka i udruga IPSIA, te posjetili socijalni kafić IPSIA-e u kojem osoblje Caritasa biskupije Banja Luka tjedno provodi različite aktivnosti.

Delegacija je potom posjetila ured Caritasa biskupije Banja Luka u Bihaću kao i jednu od ukupno četiri škole u Bihaću koja je prihvatila djecu migrante i u kojima obavljaju redovitu nastavu. U navedenim školama Caritas Banja Luka osigurava potporu za psihologa koji se brine za djecu migrante, ali i djecu iz Bihaća.

Drugi dan posjete delegacije iz Bruxellesa, posjetili su praonicu rublja u prostorijama Merhameta kojeg vodi Caritas Vrhbosanske nadbiskupije, sigurnu kuću i Drop In centar koje vodi Centar za pružanje usluga u zajednici PUŽ, a podupire Caritas Bosne i Hercegovine kroz razne projekte unutar programa za migrante. Delegacija je posjetila i partnersku organizaciju Snaga žene koja se brine za psihološko savjetovanje ne samo migranta već i osoblja koje direktno radi s njima, te organizira kreativne radionice s korisnicima sigurne kuće i na koncu Merhamet koji svakodnevno osigurava obroke za stanovnike sigurne kuće. Kroz razgovor s partnerima na projektima delegacija je dobila malo širu sliku o situaciji na ovom području, ali i partnerstvu koje je preraslo u prijateljstvo i formiranje jedne obitelji koja ima isti cilj, a to je pomoći ljude u pokretu na njihovom putu.

Cilj posjete delegacije bio je prikupljanje informacija o stanju u Bosni i Hercegovini o migrantskoj situaciji, ali i posjetiti aktivnosti koje Caritas direktno ili indirektno preko partnerskih organizacija provodi na područjima Unsko Sanskog i Tuzlanskog Kantona koje prihvata migrante, izbjeglice i tražioce azila.

caritas.ba
Sarajevo, 28. veljače 2022.