Vijesti 2022. godina

FRA MARIJANOVI “TREPTAJI LJEPOTE”

U nakladi Tiskare Suton iz Širokog Brijega iz  tiska je nedavno izašla fotomonografija Treptaji ljepote autora fra Marijana Karaule, istaknutog katoličkog novinara i publicista, bosanskog franjevca, dugogodišnjeg člana Uredništva Svjetla riječi i njegova  bivšeg  glavnog urednika.Po izboru Marija Iličića i Mirka Filipovića, a pod uredničkom palicom Željka Ivankovića u knjigu je uvršteno više od dvije stotine  fotografija krajolika, ljudi, crkava i samostana koje je tijekom svog višedesetljetnog novinarskog i fotoreporterskog djelovanja snimio ovaj franjevac  koji se po svom spisateljskom i uređivačkom opusu ubraja među nekoliko najplodonosnijih u Bosni Srebrenoj.  Svjetlosni  zapisi zbog kojih poradi njihove profesionalne i umjetničke kvalitete nerijetko i  zastaje dah –  što je u Pogovoru naglasio Mirko Filipović – razvrstani su u nekoliko poglavlja koja ukazuju kako na fra Marijanov profesionalni interes, tako i na njegovu zavičajnu povezanost s livanjskim krajem koji  je u ovom djelu dostojno ovjekovječen. Ona su: Lijepa je ova zemljaČarobna GoricaLica naša svagdanja i Od Dinare do Save.

Osim novinarskih zaduženja te izdavaštva fra Marijan je do danas u svojoj redovničkoj zajednici obavljao i pastoralne dužnosti župnog vikara, upravitelja župe, gvardijana, člana Uprave provincije te provincijalovog zamjenika, dok zadnjih godina kao vicepostulator u kanonskom postupku beatifikacije fra Lovre Milanovića  i urednik dvaju franjevačkih časopisa, živi i djeluje u Franjevačkom samostanu Gorica/Livno.

fra Vjeko Eduard Tomić
FIA
Gorica/Livno, 14. ožujka 2022.