Vijesti 2022. godina

KRIZMA U BANJOJ LUCI

Sveto misno slavlje, pod kojim je troje župljana primilo sakrament svete krizme, predvodio je banjolučki biskup mons. Franjo Komarica.

U nedjelju, 15. svibnja 2022. troje krizmanika: Marija, Tijana (Ana) i Darko (Petar), nakon duže priprave kroz redovitu župnu katehezu ili katekumenat primili su sakrament sv. Krizme. Sveto misno slavlje, uz prisutnost lijepog broja vjernika predvodio je banjolučki biskup mons. Franjo Komarica uz koncelebraciju domaćeg župnika vlč. Žarka Vladislava Ošapa.

Nakon pozdravnih riječi koje je župnik vlč. Ošap uputio biskupu Komarici i svim prisutnima, pozdrave su uputili i krizmanici koji su u prigodnim riječima iznosili svoja raspoloženja toga svetoga dana obećavajući da će, usprkos čestim pojavama udaljavanja mladih od Crkve nakon primanja sv. krizme, nastojati surađivati s Duhom Svetim i njegovim darovima kako bi služili Bogu i narodu.

Biskup, započinjući sveto Misno slavlje u uvodu je rekao: Dragi krizmanici, roditelji, kumovi, prijatelji naših krizmanika ovih dana smo se posebno prepustili Duhu Svetom i njegovu djelovanju u svakom pojedinom kao i zajednici, za vrijeme osobne pripreme za slavljenje sakramenta krizme.

Krizmanica Marija zajedno s mladima naše župe su navijestili Božju riječ, a nakon Evanđelja župnik je prozvao i predstavio krizmanike i naglasio da su se posljednjih godina kao i u vrijeme katekumenata od rujna prošle godine pripremali na ovaj sveti Dan i da su dostatno poučeni te zamolio biskupa da im podijeli sakrament sv. Krizme.

Biskup Komarica je u homiliji, tumačeći nedjeljna čitanja, naglasio: Dragi krizmanici! Ovaj je dan jedan i jedinstven, neponovljiv u vašem životu. Zato što se dar sv. krizme, sedmerostruki dar, samo jednom u životu prima, s pečatom dara Duha Svetoga. Darovi su primljeni, ali kako bi po vama Bog unosio evanđeoski život među ljudima, oni se moraju u vama svakodnevno razvijali.

Dragi roditelji i kumovi, vi ste i danas uz naše krizmanike kao odgovorni svjedoci i podupiratelji naših krizmanika a najljepša pouka i odgoj za njih jest vaš roditeljski i kumovski primjer kršćanskog života.

Osvrćući se na današnje Evanđelje u kojemu Isusu zapovjede učenicima da se međusobno ljube – biskup je naglasio da je jedini prepoznatljivi kršćanski znak u svijetu: Ljubav. Ljubav prema Bogu i bližnjima. Biti kršćanin znači biti svjedok Božje ljubavi u svijetu. Od kršćana se traži da svjedoče Božje riječi, istinu i ljubav. To je jedini način da naši suvremenici preko nas danas Isusa susretnu u živo, licem u lice. Oni traže da vide Krista u svakome od nas. Odavle proizlazi da je krizmanik – kršćanin po naravi svjedok. Njegovo je poslanje svjedočenje – biti Kristov svjedok. Jesmo li svjesni svoga kršćanskog poslanja u svakidašnjem životu – na svakom mjestu?

Završavajući homiliju biskup Komarica se još jednom posebno obratio krizmanicima riječima: Dragi krizmanici, vi ste od danas suradnici Duha Svetoga i miljenici njegovi. Pripremajući se za sakrament sv. potvrde pristupili ste vjeronauku savjesno i sustavno, pod vodstvom svoga župnika, vjeroučitelja, a ponajviše svojih savjesnih i zauzetih roditelj. Hvala vama roditelji koji ste sve poduzeli da vaša djeca budu poučena u vjeri i da steknu puno spasonosno znanje koje ih osposobljuje za što pobožnije primanje sakramenta krizme i uopće za dosljedan vjernički život. Vi krizmanici, a i svi mi zajedno pretvarajmo stečeno znanje u mudrost življenja po Božju, šireći kraljevstvo Božje. Ustrajmo u molitvi, živeći u strahopoštovanju prema Bogu i čovjeku, radeći za nepropadljive vrijednosti vječnoga života.

Nakon homilije uslijedila je ispovijest vjere te podjeljivanje sv. krizme. Uslijedila je Molitva vjernika koju su pročitali župnik te prinos euharistijskih darova.

Nakon svetog Misnog slavlja u crkvi, druženje se nastavilo u crkvenom dvorištu i kod kuća krizmanika, kao i u župnom uredu za obiteljskim stolom.

Sada se župna zajednica ubrzano priprema Devetnicom i trodnevnicom na slavlje patrona Pohoda BDM koju će predvoditi Fra Domagoj Šimić, gvardijan i župnik na Petrićevcu i Vlč. Jakov Kajinić, duhovnik u travničkom sjemeništu i župnik Rostova.

KTA
Banja Luka, 17. svibnja 2022.