Vijesti 2022. godina

MOLITVENO OBILJEŽENA 30. OBLJETNICA MASAKRA NAD KATOLICIMA

U cijelom nizu molitvenih komemoracija tijekom ljetnih mjeseci za pobijene katolike – civile iz Drugog svjetskog rata i domovinskog rata na području Banjolučke biskupije, a koje godinama predvodi biskup ordinarij Franjo Komarica, ovogodišnji zlatomisnik, godišnjica masakra nad župljanima župe Stara Rijeka, osobito sela Briševa, posebno se ističe. Razlog tome prvenstveno je u činjenici, da su žrtve briševačke iz zadnjeg rata, te su brojni preživjeli članovi obitelji tih žrtava, rodbina, prijatelji i župljani voljni doći – čak iz daleka – na komemoraciju, a i postojeća Udruga Briševljana vrlo je aktivna oko organiziranja svega što je potrebno da slavlje bude dostojanstveno obilježeno.

I ove godine je – 25. srpnja – na 30. obljetnicu tog, osobito dramatičnog, događanja, ne samo na području Banjolučke biskupije, nego i cijele Bosne i Hercegovine, dostojanstveno liturgijski obilježeno stradanje nedužnih katolika sela Briševa i okolnih sela, u filijalnoj spomen-crkvi, ponovno izgrađenoj nakon njenog ratnog uništavanja.

Koncelebrirano misno slavlje je i ove godine – kao i ranijih – predvodio biskup ordinarij banjolučki Franjo Komarica. S njime su koncelebrirali biskup biskupije Lignica iz Poljske mons. Andrzej Seimienowski, koji je prošlih  dana bio u pohodu Banjolučkoj biskupiji, dvojica župnika u njegovoj pratnji, upravitelj župe Stara Rijeka fra Ivica Matić, župnik Sanskog Mosta, upravitelj župe Sasina i bivši župnik Stare Rijeke preč. Adolf Višaticki, vlč. Zlatko Matić, župnik ljubijski i upravitelj župe Ravska, te đakon Ilija Kelić.

Na misi je sudjelovalo mnogo vjernika. Osim domaćih župljana, većina ih je pristigla iz Hrvatske, Slovenije, te Austrije, Švicarske i Njemačke, gdje su se nastanili nakon ratnog progona iz rodnog kraja.

Biskup Franjo je na početku misnog slavlja izrazio svima dobrodošlicu i zahvalu za njihov dolazak na godišnjicu molitvenog obilježavanja stradanja njihove „braće i sestara u vjeri“. Odao je priznanje i rodbini i Udruzi za vjerno i postojano čuvanje uspomene na velike muke i žrtve, što su ih podnijeli svi masakrirani i ubijeni njihovi roditelji, rođaci i župljani, njih 69!

Čestitao je svim prognanim Briševljanima i Starorječanima na njihovoj vjernosti Kristu i Crkvi, što su kao najdragocjeniju baštinu ponijeli iz svog rodnog kraja i iz zavičaja svojih predaka.

U prigodnoj propovijedi biskup je govorio o „najtežoj“ Isusovoj zapovijedi – zapovijedi ljubavi prema neprijateljima, i o dužnosti praštanja. Potaknuo je sve da se u svome životu još više oslanjanju na Božju pomoć, koju im je zagarantirao sam Božji Sin Isus Krist, kako bi mogli biti istinski mirotvorci o odgajati za mirotvorstvo svoje potomke.

Na kraju misnog slavlja upravitelj župe fra Ivica Matić je pred križem i spomen-pločom pročitao imena masakriranih župljana, a biskup je izmolio molitve za pokojne.

Prije blagoslova se nazočnima obratio i biskup Legnice mons. Siemienowski, izrazivši duhovnu blizinu poljskih katolika s katolicima Banjolučke biskupije.

Poslije mise su se u dvorištu crkve svi misari zadržali na domjenku koji je organizirala Udruga „Briševo-Dobri“ iz Zagreba.

TABB
Briševo (Stara Rijeka), 28.7.2022.