IzdvajamoVijesti 2022. godina

MONS. FRANJO KOMARICA: NEDOPUSTIVO OZAKONJENJE RAZNIH VRSTA NEPRAVDI

U povodu 30. godišnjice referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine održanog 29. veljače i 1. ožujka 1992.

Mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki, u povodu 30. godišnjice referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine održanog 29. veljače i 1.ožujka 1992., dao je izjavu koja je objavljena u islamskim informativnim novinama „Preporod“ u Sarajevu u broju 5 od 1. ožujka 2022., str. 13. Izjavu biskupa Komarice pod naslovom „Nedopustivo ozakonjenje raznih vrsta nepravdi“ prenosimo u cijelosti:

Kao rođeni Banjolučanin, građanin moje domovine Bosne i Hercegovine i preko tri i pol desetljeća kao službeni predstavnik Katoličke Crkve u ovoj zemlji, trudio sam se, zajedno s drugim domaćim biskupima i svim dobronamjernim našim sugrađanima, dosljedno i principijelno zauzimati se za pravedni mir i opće dobro svih stanovnika BiH.

Prije 30 godina, pred referendum smo se zajedno javno oglasili sa poticajem svim katolicima u zemlji, da „na referendumu odlučujemo o dobru svojih sunarodnjaka te o BiH kao svojoj domovini“, te da postupe „tako da BiH bude i dalje domovina također i nas Hrvata katolika kao što je i domovina Muslimana , Srba i ostalih građana“. „Sva ona prava, koja iskreno želimo da uživaju i ostali narodi i vjerske zajednice u BiH, očekujemo da imaju i vjernici Katoličke Crkve u hrvatskom i drugim narodima u kojima ta ista Crkva u ovoj zemlji stoljećima živi i djeluje.“

Tijekom svih proteklih 30 godina mnogo smo puta i na različite načine upozoravali na nedopustivo činjenje i ozakonjenje raznih vrsta nepravdi; pozivali i poticali na izgradnju pravednog i trajnog mira, ekonomske sigurnosti, poštivanje ljudskih prava – osobnih kao i narodnih i vjerskih identiteta – duboko vjerujući da je na osnovama međunarodnog prava moguće urediti našu zemlju, tako, da u njoj svaki građanin, svaki narod i sve nacionalne manjine i sve vjerske zajednice zagarantirano mogu – i u praksi – uživati jednaka prava i biti svoj na svome u svakom dijelu zemlje, bez mogućnosti dominacije jačeg i brojnijeg.

Omogućavanje aktivnog i zauzetog djelovanja države Bosne i Hercegovine je nužni uvjet za ostvarivanje njezine sigurne i prosperitetne budućnosti.

Zajedno s drugim članovima Katoličke Crkve u BiH i dalje ću nastojati pomagati u ostvarivanju svih konstruktivnih i pravednih rješenja u uspostavljanju i zaživljavanju istinskog i trajnog mira na području cijele naše domovine.

KTA
Banja Luka, 1. ožujka 2022.