IzdvajamoVijesti 2022. godina

ODRŽAN TREĆI DUHOVNO-PASTORALNI SUSRET SVEĆENIKA TIJEKOM BISKUPIJSKOG SINODALNOG PUTA

U Banjoj Luci je u srijedu, 16. ožujka 2022. održan treći susret svećenika iz cijele biskupije tijekom Sinodalnog puta, započetog polovinom listopada prošle godine. Na susretu su sudjelovali skoro svi svećenici u pastoralu osim nekoliko spriječenih bolešću.

Susret je započeo u katedrali zajedničkim klanjanjem pred izloženim Presvetim oltarskim sakramentom. Prikladnu meditaciju i duhovne poticaje za ispit savjesti predvodio je preč. Žarko Vladislav Ošap, župnik i dekan banjolučki. Uslijedila je prigoda za pojedinačnu ispovijed.

Nakon kraće okrjepe, susret je nastavljen u dvorani Ordinarijata. Koordinirao ga je fra Domagoj Šimić, župnik i gvardijan na Petrićevcu, tajnik Sinodalnog tima.

Najprije su izmolili Molitvu za sinodalni put, a zatim je biskup Franjo kratko sve pozdravio i izrazio zahvalnost svim svećenicima za urađeni posao i za aktivno sudjelovanje.

Glavno opširno izlaganje je podnio koordinator Sinodalnog tima pom. biskup Marko Semren. U uvodu je govorio o potrebi suvremene Crkve da se više počne baviti vizijama glede izazovnih znakova vremena nego čuvanjem struktura, nastojeći sačuvati i iznova interpretirati sve ono zdravo i vrijedno u njenoj dugoj tradiciji.

Zatim je opširno prikazao dosadašnji biskupijski sinodalni hod  prema pisanim prikazima pastoralnih djelatnika, vjeroučitelja, redovnica i voditelja molitvenih skupina. Između ostalog, naglasio je da „sinodalnost počinje u nama: promjenom mentaliteta, osobnim obraćenjem u redovničkoj zajednici, u župi, u kući, na poslu, u našim strukturama, a zatim se širi na službe i poslanje“. Župnici su pozvani „da svoje župne zajednice uključe u sinodsko savjetovanje, slušanja, promišljanja i razlučivanja sukladno uputama Vademecuma i naputcima koje primaju od biskupijskog tima“.

Pri kraju iscrpnog izvješća naglasio je kako je potrebno „kulturi ravnodušnosti i relativizma odgovoriti pastoralnom revnošću i davanjem prvenstva Bogu u svim svojim aktivnostima“.

Potom je uzeo riječ biskup ordinarij Franjo. Podsjetio je da i naša biskupija kao i svaka druga Mjesna crkva „treba doživljavati svoj sinodalni put shodno vlastitoj situaciji – vjerskoj, crkvenoj, materijalnoj, socijalnoj, strukturalnoj, društvenoj, političkoj. Sinodalnost treba zaživjeti na svim razinama i u cijeloj Crkvi“.

Podsjetio je svećenike na njihovu obvezu unutar zajednice Kristovih vjernika da toj zajednici trebaju prednjačiti svojim vjerodostojnim životom. Pozvao ih je da osobito razmisle što mogu više i bolje učiniti za porast i jačanje molitvenog i duhovnog života povjerenih im Kristovih vjernika; zatim da više u svojim zajednicama porade oko buđenja novih duhovnih zvanja, oko pomoći mladim bračnim parovima i mladim obiteljima, oko temeljitije i svestranije izobrazbe laika u duhu socijalnog nauka Crkve, oko sagledavanja pojave negativnih utjecaja iz inozemstva na naše vjernike, osobito na brakove, obitelji i na mlade. Zahvalio je Bogu i svima za „relativno“ zdravu i živu katoličku vjeru u svim župnim zajednicama.

Razvila se zatim živa diskusija u kojoj su došle do izražaja i određene tjeskobe i zebnje glede negativnog utjecaja koji na Zapadu zapljuskuje brojne naše iseljenike. Prevladalo je općenito pozitivno mišljenje o stanju naše crkvenosti pa i praticiranje vjere naših vjernika.

Na kraju je izmoljena molitva za prestanak rata u Ukrajini.

Susret je završio bratskim objedom.

TABB
Banja Luka, 17. ožujka 2022.