Vijesti 2022. godina

ODRŽANE REDOVITE GODIŠNJE DUHOVNE VJEŽBE BANJOLUČKIH SVEĆENIKA

Od ponedjeljka do četvrtka, 22. – 25. kolovoza 2022. godine u Duhovnom centru – Kuća Djeteta Isusa – Livno, održane su redovite godišnje duhovne vježbe svećenika Banjolučke biskupije na koje se odazvalo nas četvorica, a koje je predvodio Don Ivan Turudić, župnik župe Sv. Ivana Apostola i Evanđeliste u Mostaru.

Tema je bila: „Šimune Ivanov, ljubiš li me?“ (Iv 21, 16).

Voditelj duhovnih vježbi s ovom temom želio je da se prisjetimo odgovora na egzistencijalna pitanja. Usko vezano uz svećeničko bivstvovanje jest pitanje: zašto sam svećenik? Prateći sv. Petra od njegova poziva do Isusova podjeljivanja prvenstva Petru na Tiberijadskom jezeru propitivalo se vlastiti svećenički poziv.

Na tu temu održano je pet razmatranja: uvodno razmatranje, Isusov poziv Petru, Petrov odziv, Petrov rast u vjeri i zatajenje, Kristov otpust, oprost i Petrovo poslanje. Svaki svećenik ima vlastiti razvojni put od poziva do poslanja. Sličnosti sa sv. Petrom pomažu da se bolje sagleda vlastito stanje i pronađe načine kako biti radostan u svome pozivu unatoč realnim poteškoćama. U memoriji poziva i svećeničkog odziva potrebno se prisjetiti razloga oduševljenja i odgovora na Božji poziv. To je obnavljanje inicijalnog entuzijazma koji u vremenu sazrijevanjem prerasta u radosno služenje. Izazovi i poteškoće sa specifičnostima mjesta gdje se djeluje u svećeničkom pozivu tako bivaju shvaćeni kao izazov a ne samo i isključivo kao poteškoća. Služenje, kao najbolji izričaj ljubavi, neće biti otežano okolnostima sredine u koju smo poslani nego ohrabrenje za duhovni rast i djelovanje. Sve to na veću slavu Božju, spasenje vlastite duše i duša povjerenih našoj pastoralnoj skrbi.

Vlč. Žarko Vladislav Ošap, zadužen za organiziranje svećeničkih rekolekcija i duhovnih vježbi koji je i zamolio don Ivana da ih predvodio, na Misi Te Deum zahvalio se Predvoditelju kao i Sestrama Služavkama Maloga Isusa na gostoprimstvu kojim su pokazale svu širinu duha i srca da nam ovi dani „našega povlačenja u tišinu“ uistinu budu prožeti zajedništvom s Gospodinom i bratskim druženjem.

KTA
Livno, 31. kolovoza 2022.