Vijesti 2022. godina

SVEČANO PROSLAVLJEN PATRON ŽUPE U LJUBIJI

U četvrtak, 12. svibnja 2022. župa Ljubija je proslavila blagdan svoga nebeskog Zaštitnika, svetog Leopolda Bogdana Mandića. Misno slavlje je predslavio vlč. Vladislav Žarko Ošap, župnik u Banjoj Luci.

U koncelebraciji je bilo pet svećenika: mr. sc. don Marko Vidović, dekan i župnik u Prijedoru te župni upravitelj u Bosanskoj Dubici i Novom Gradu, preč. Adolf Višaticki župnik u Sasini, fra Ivica Matić župnik u Sanskom Mostu, vlč. Boris Ljevak, župnik u Glamoču te domaći župnik mr. sc. don Zlatko Matić i upravitelj župe u Ravskoj. Misnom slavlju se pridružio i vlč. Dražan Mirčić, svećenik u pastoralu Sisačke biskupije. Na misi je sudjelovalo oko 100 vjernika.

U nadahnutoj propovjedi vlč. Žarko je prvo čestitao svetkovinu, te pohvalio župljane i župnika na lijepo uređenoj crkvi rekavši: „Iskreno se nadam kako i vaše duše odišu takvom ljepotom“.

Zatim je predstavio životopis Bogdana te njegov put svetosti. Naglasio je kako su milosrđe i ljubav prema grešnicima, koje su bile posebno prepoznatljive u sakramentu pomirenja, a kojem je sv. Leopold davao izuzetnu vrijednost i najviše svoga vremena, bili put do njegove svetosti. Potaknuo je sve prisutne da se “zaljube u Isus prisutnog u sakramentima” te na poseban način otkriju njegovu ljubav i milosrđe u sakramentu ispovjedi. Uputio je lijep savjet vjernicima kako se dodatno treba pripremiti za sakrament ispovjedi:„Izmolite tri ”Zdravo Marije” prije nego pristupite sakramentu ispovjedi: jednu za svoje grijehe, drugu za svećenika koji će vas ispovjediti i treću za obraćenje grešnika“. Pozvao je sve prisutne na put svetosti, podsjetivši kako je to i danas aktualni Isusov poziv upućen svim njegovim učenicima.

Na kraju misnog slavlja župnik je posebno zahvalio dobročiniteljima koji su financirali ugradnju nove stolarije (prozora i vrata) i novih pločica u crkvi te svojim župljanima na pomoći u organizaciji kao i svima prisutnima na sudjelovanju, zatim je izmolio prigodne molitve svetom Leopoldu za zavjete hodočasnika. Nakon misnog slavlja uslijedila je zajednička okrjepa za sve prisutne.

Župa Ljubija
Ljubija, 14. svibnja 2022.