Vijesti 2022. godina

SVEČANO PROSLAVLJEN PATRON ŽUPE U RAVSKOJ – SV. IVAN KRSTITELJ

U petak, 24. lipnja 2022. župa Ravska je proslavila svetkovinu rođenja sv. Ivana Krstitelja, svoga nebeskog Zaštitnika. Svečano Misno slavlje u crkvenom dvorištu je predslavio vlč. Vladislav Žarko Ošap, župnik u Banjoj Luci. U koncelebraciji su bili: mr. sc. don Marko Vidović, dekan Bihaćkog dekanata i župnik u Prijedoru, vlč. Boris Ljevak, župnik u Glamoču te domaći župnik mr. sc. don Zlatko Matić. Na Misi je sudjelovalo oko 500 vjernika.

U nadahnutoj homiliji vlč. Žarko je govorio o važnosti sakramentalnog života kršćanā, potičući da nedjeljna sveta misa i redovita ispovijed trebaju biti izvor života. „Jadan je onaj vjernik koji dolazi u crkvu samo od patrona do patrona i kome je vjera samo parada.  Ako mi nedjelja nije sveta, onda mi ”svetište” postane kocka, čaša, tv, internet i drugi poroci kojima se klanjam“ istaknuo je vlč. Žarko. Potičući vjernike na ustrajnost u vjeri istaknuo je svijetli primjer sv. Ivana Krstitelja, kojega treba istinski nasljedovati. „Kao što je sveti Ivan ”rukom pod ruku” išao s Bogom tako i kršćanin treba ”rukom pod ruku” živjeti cjelovitim životom s Bogom“, zaključio je vlč Žarko.

Na kraju Misnog slavlja vlč. Matić je zahvalio svim hodočasnicima na njihovom sudjelovanju i solidarnosti sa župljanima Ravske, a domaćim župljanima na pomoći u organizaciji patrona.

Patronu su prethodili „Misa uočnica“ koju je predslavio domaći župnik te malonogometni turnir u čast sv. Ive.

Nakon Mise je uslijedila zajednička okrepa i druženje za sve prisutne.

Župa Ravska
Ravska, 26. lipnja 2022