Vijesti 2022. godina

TRADICIONALNO BOŽIĆNO OKUPLJANJE SVEĆENIKA I REDOVNICA OKO BISKUPA

U četvrtak 22. prosinca 2022. u biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci tradicionalno su se okupili svećenici i redovnice iz banjolučkog kraja oko svoga biskupa ordinarija Franje Komarice da mu čestitaju Božić.

Čestitku je izrekao pomoćni biskup Marko Semren, generalni vikar. Nadahnuto je govorio o tajni Božjeg ulaska u ljudsku povijest. Spomenuo je i osam stoljeća dugu tradiciju u Katoličkoj Crkvi, koju je započeo sveti Franjo Asiški s uprizorenjem božićnog događaja – božićnim jaslicama. Protumačio je duboko značenje te simbolike i tradicije. Osvrnuo se i na sinodalni put cijele Crkve i naše biskupije. Poželio je biskupu Franji i svim prisutnima mir i radost u služenju Kristu i Njegovoj Crkvi.

Biskup Franjo je zahvalio biskupu Marku za njegov lijepi govor. Zahvalio je i svim nazočnim ali i nenazočnim svećenicima, redovnicama i drugim svojim suradnicima za njihovu ljubav prema Kristu i Njegovoj Crkvi na podrućju ove biskupije tijekom protekle godine i svih proteklih godina. Podsjetivši kako je ovo trideset četvrto godišnje okupljanje braće svećenika i redovnica oko njega kao Ordinarija, dodao je da se tijekom proteklih godina izmijenio veći broj Kristovih suradnika i suradnica koji su se svi trudili i trude se ostati na putu ostvarivanja Kristova Evanđelja pomažući drugim svojim suputnicima.

Spomenuo je obavezu svake generacije da pravilno vrednuje baštinu ranijih generacija Kristovih suradnika, u što se ubraja i dragocjena baština svetog Franje Asiškog ali i za Banjolučku biskupiju velezaslužnih otaca trapista, članova nekadašnje opatije Marije Zvijezde.

Također je spomenuo obavezu njegovanja vjerničke uspomene na svijetle svećeničke i redovničke likove Banjolučke biskupije iz njezine nedavne prošlosti i njihovu ljubav prema Kristu i Njegovoj Crkvi, koju su oni zapečatili vlastitom krvlju.

Pozvao je sve na molitvu za budućnost biskupije i za novog njezinog pastira koji će trebati nastaviti predvoditi ovu mjesnu Crkvu tijekom idućih godina.

Tijekom druženja svi su zajedno otpjevali više božićnih pjesama, a bilo je pjesama i na nekoliko drugih jezika, jer su među nazočnima bili pripadnici nekoliko nacija iz nekoliko europskih i izvan europskih država.

TABB
Banja Luka, 22. prosinca 2022.