Vijesti 2022. godina

U BANJOJ LUCI ODRŽANA SJEDNICA UPRAVNOG VIJEĆA CARITASA BIH

U središtu su bile aktualne teme, posebno plan aktivnosti djelovanja Caritasa BiH tijekom sljedeće godine!

U ponedjeljak prijepodne, 10. listopada 2022. god., u Biskupskom ordinarijatu Banja Luka održana je redovna sjednica Upravnog vijeća Caritasa BiH. Sjednicu je prema važećem Statutu sazvao i sjednici predsjedao predsjednik Caritasa BiH nadbiskup metropolit vrhbosanski mons. Tomo Vukšić. Istoj su nazočili članovi Upravnog vijeća: generalni vikari bosanskohercegovačkih nad/biskupija, ravnatelji Caritasa BiH i nad/biskupijskih Caritasa. Zapisnik je u izočnosti stalne zapisničarke vodio djelatnik Caritasa BiH gosp. Miroslav Valenta. Sjednica Upravnog vijeća Caritasa BiH jedan je od sadržaja koji se ovih dana održavaju u Banja Luci: Sastanak Upravnog vijeća Caritasa BiH, zatim voditelja Regionalnih ureda nacionalnih Caritasa koji još uvijek djeluju u BiH i ovogodišnji susret predsjednika, nacionalnih i nad/biskupijskih ravnatelja Caritasa u BiH i u Hrvatskoj.

Nakon molitve i pozdrava predsjednika mons. Tome Vukšića pristupilo se prihvaćanju predloženog Dnevnog reda i usvajanju pripremljenog zapisnika prošle redovne sjednice od 23. svibnja 2022. god. Pozivnicu sa svim materijalima svim članovima Upravnog vijeća poslani su putem e-maila tri tjedna prije održavanja sjednice.

Na sjednici se raspravljalo o temama koje su u ovom trenutku važne za daljnju izgradnju i djelovanje Caritasa BiH kako bi isti što kvalitetnije ostvario svoje poslanje u karitativnom životu Katoličke Crkve u BiH prema važećim crkvenim, karitativnim, državnim i statutarnim odredbama i zakonima.

U središtu konstruktivne rasprave i zaključaka bile su sljedeće teme: Usvajanje Godišnjeg plana općeg, projektnog i financijskog poslovanja Caritasa BiH za 2023. prema važećim statutarnim i zakonskim odredbama; Ovogodišnji susret predsjednikâ, nacionalnih i nad/biskupijskih ravnatelja Caritasa u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj u Banja Luci (10.-12. listopada 2022.); Koja je nad/biskupija u BiH ili RH domaćin sljedećeg susreta 2023. (datum i sadržaj);  Pomoć žiteljima Ukrajine preko Caritasa BiH: Poziv preko mrežne stranice Caritasa BiH, Odaziv u nad/biskupijama u BiH, Zamolba RIJASETA Islamske zajednice BiH; Migrantska kriza kroz razne aktivnosti na prostoru BiH od zadnje sjednice pa do pripreme današnje sjednice; Što je urađeno od zadnje sjednice Upravnog vijeća vezano za zgradu u ulici Josipa Vancaša br. 4 u Sarajevu: Vlada Kantona Sarajevo i Skupština Kantona Sarajevo: u cjelokupnom procesu vraćanja dolaskom aktualnog ravnatelja, u zadnjih pet godina, sudjelovao sarajevski odvjetnik gosp. August Jančik; Traženje parkinga za četiri službena auta Caritasa BiH u sarajevskim crkvenim prostorima; Višenamjenski centar Caritasa BiH: Kratki prikaz aktivnosti od zadnje sjednice Upravnog vijeća; Nedjelja Caritasa u BiH 2022.: „Tko je moj bližnji?“: Prigodni plakat,  Prigodna Molitva vjernika: ravnatelj Caritasa BiH, Poruka predsjednika Caritasa BiH, Obraćanje ravnatelja Caritasa BiH, Katolički imendanski kalendar za 2023., Termin kalendar za 2023., Prigodno obraćanje medijima Caritasa BiH: predsjednika, ravnatelja uz predstavljanje prigodne teme; Prostor ispred zgrade Središnjice Caritasa BiH i jedno parking mjesto uz zabranu za parkiranje; Euharistijsko slavlje Nedjelje Tjedna solidarnosti (12.3.2023.): Koja je nad/biskupija i župa domaćin?

Na kraju je dogovoreno da se sljedeća sjednica Upravnog vijeća Caritasa BiH održi u svibnju u Sarajevu u Rezidenciji vrhbosanskog nadbiskupa. Nakon zajedničkoj objeda slijedili su drugi dogovoreni i najavljeni sadržaji.

caritas.ba
Banja Luka, 10. listopada 2022.