Vijesti 2022. godina

U BUGOJNU SREDIŠNJE EUHARISTIJSKO SLAVLJE AKCIJE „TJEDNA SOLIDARNOSTI 2022.“

U Bugojnu će se moliti i slaviti euharistiju zahvale za brojne dobročinitelje koji misle na najpotrebitije u BiH!

Treća korizmena nedjelja u Hrvatskoj i u BiH

U Središnjoj Bosni u župnoj crkvi sv. Ante Padovanskog u Bugojnu u Vrhbosanskoj nadbiskupiji na Treću korizmenu nedjelju, 20. ožujka 2022. god., slavit će se ovogodišnje središnje euharistijsko slavlje Akcije Hrvatskog Caritasa „Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini“. Ovo euharistijsko slavlje vrhunac je Tjedna solidarnosti koju Crkva u Republici Hrvatskoj, kroz akciju koju je povjerila Hrvatskom Caritasu, od 2007. god. organizira i provodi u suradnji s Caritasom Bosne i Hercegovine. Cilj ove akcije je duhovno povezivanje, te pomoć najpotrebnijima i najugroženijima kroz strukturalnu i projektnu pomoć Caritasu u Bosni i Hercegovini: Caritas Bosne i Hercegovine, Caritas Vrhbosanske nadbiskupije, Caritas biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan i Caritas biskupije Banja Luka.

I ove godine, usprkos prisutne pandemije COVID-19 i njezinih posljedica kao i posljedica razornih potresa tijekom 2020./2021. u Zagrebačkoj nadbiskupiji i Sisačkoj biskupiji, nad/biskupi Biskupske konferencije BiH i Hrvatske biskupske konferencije, na svome zasjedanju u Mostaru, 15. veljače 2022. godine, u zajedničkoj izjavi kazali su: „… Članovi HBK i BK BiH upoznati su i s akcijom Hrvatskog Caritasa pod naslovom ‘Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini’ i prošlogodišnjom potporom Crkvi i ljudima u Bosni i Hercegovini kroz projekte Caritasa u Bosni i Hercegovini…“

S obzirom na ovogodišnji Tjedan solidarnosti izjavili su: „…U pripremi je izrada promotivnih, animacijskih i liturgijskih materijala za 2022. godinu. Središnje Misno slavlje uz izravan radiotelevizijski prijenos bit će u nedjelju, 20. ožujka 2022. u župnoj crkvi u Bugojnu. Izražena je zahvalnost svima koji sudjeluju u ovom izrazu solidarnosti i kršćanske ljubavi Crkve i ljudi iz Republike Hrvatske prema Crkvi i ljudima u potrebi u Bosni i Hercegovinu. Potaknuli su sve da se uključe i u ovogodišnju akciju Hrvatskog Caritasa.“

Treća korizmena nedjelja u BiH

I nad/biskupi Biskupske konferencije BiH, na svome 65. redovitom zasjedanju u Sarajevu, od 4. do 5. studenog 2015., odlučili su da ova nedjelja bude Nedjelja solidarnosti u Bosni i Hercegovini uz prikupljanje kolekte solidarnosti za siromašne župne zajednice u Bosni i Hercegovini. I na ovaj način se pokazuje i ostvaruje konkretno karitativno zajedništvo djelovanja Crkve u Hrvata, kroz dvije odvojene karitativne akcije, kako u tuzemstvu tako i u inozemstvu.

caritas.ba
Bugojno, 18. ožujka 2022.