Vijesti 2022. godina

VAZMENO TRODNEVLJE NA PETRIĆEVCU

Franjevačka zajednica na Petrićevcu za jedno s pukom Božjim i ove je godine proslavila sveto Vazmeno trodnevlje: Veliki četvrtak, Veliki petak i Veliku subotu.

Prvi dan vazmenog trodnevlja, na Veliki četvrtak svečano misno slavlje predvodio je fra Ante Ivanović župni vikar na Petrićevcu uz koncelebraciju svih članova samostanskog bratstva. Na Veliki četvrtak Crkva se sjeća Isusove posljednje večere pri kojoj su utemeljena dva sakramenta: Svetog reda te Svete mise (Euharistije).

Drugi dan vazmenog trodnevlja, na Veliki petak izvršeni su obredi. Ovo je jedini dan u godini kada se ne slavi sveta misa, nego se za tu zgodu obavljaju obredi Velikog petka u spomen muke i smrti Gospodina našega Isusa Krista. Obrede Velikog petka predvodio je fra Tomislav Svetinović, samostanski i župni vikar, a obredi se sastoje iz tri dijela. Prvi je dio: Služba riječi, drugi je dio: Klanjanje svetome križu, a treći dio je: Euharistija. Ove godine po privi puta, nakon više od 20 godina na Petrićevcu je otpjevana Muka po Ivanu Evanđelisti. Ulogu Ivana Evanđeliste je otpjevao fra Tomislav Svetinović, ulogu Isusa je pjevao fra Ante Ivanović, a ostale uloge su pjevale Ivana Lukenda i Martina Andrić.

Treći dan vazmenog trodnevlja, na Veliku subotu upriličeni su obredi Vazmenog bdijenja. Nakon mira i tišine koji su započeli s Velikim petkom, takva se atmosfera nastavila sve do večernjih sati Velike subote, kada se ušlo u svečano slavlje Uskrsa. Obredi Velike subote su najbogatiji u liturgiji Katoličke crkve, a sastoje se od četiri dijela: Prvi dio je služba svjetla. U to spada: blagoslov ognja, paljenje velike uskrsne svijeće, svečana procesija, vazmeni hvalospjev (lat. exultet). Dugi dio je služba riječi sa Starozavjetnim čitanjima koji govore o spasenju čovjeka. Treći dio je krsna služba a četvrti dio je euharistijska služba. Obrede vazmenog bdijenja predvodio je fra Domagoj Šimić, gvardijan i župnik.

Neka vam radost Kristovog Uskrsnuća obasja srce i dušu.

SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

Samostan Petrićevac
Petrićevac, 18. travnja 2022.