IzdvajamoVijesti 2022. godina

VIŠEČLANA DELEGACIJA PARLAMENTARACA BAVARSKE U POSJETU BANJOLUČKOJ BISKUPIJI

Četveročlana delegacija parlamentaraca Bavarske, predvođena dopredsjednikom parlamenta Karlom Frellerom, sa svojom pratnjom, na poziv banjolučkog biskupa Franje Komarice, boravila je u sjedištu Banjolučke biskupije u utorak, 22. ožujka 2022. – navečer i u srijedu, 23. ožujka cijeli dan.

Osim članova delegacije, u isto vrijeme su u središtu biskupije – i zajedno u razgovorima koji su vođeni sudjelovala i dvojica članova Paneuropske unije Njemačke i ujedno članovi utemeljiteljskog odbora Europskog centra za mir i suradnju „Marija Zvijezda“.

Svi su oni imali razgovore s domaćim biskupom Franjom i direktorom Caritasa prelatom Miljenkom Aničićem. U utorak navečer u razgovoru o dosadašnjem tijeku i budućim planovima prekogranične suradnje sudjelovao je i župan brodsko-posavski dr. Danijel Marušić i njegovi suradnici.

U srijedu su gosti iz Bavarske razgledali Caritasov socijalni centar te Europski centar „Marija Zvijezda“, kao i bogatu kulturnu i svekoliku baštinu slavne trapističke opatije. Tu su se susreli i s gradonačelnikom grada Banje Luke Draškom Stanivukovićem i njegovim suradnicima te generalnim konzulom RH u Banjoj Luci g. Zoranom Piličićem. Vodili su konstruktivne razgovore o potrebi očuvanja i afirmiranja izuzetne baštine, koju su desetljećima stvarali redovnici iz brojnih europskih država za opće dobro stanovnika Banje Luke i okoline.

Posjetili su zatim i Katolički školski centar i razgovarali s ravnateljem mons. Ivicom Božinovićem, direktoricom centra gđom Anđom Tomić i drugim djelatnicima, interesirajući se za potrebe i rezultate škole.

Susreli su se i sa zamjenicom Visokog predstavnika u BiH ambasadoricom Mariannom Berecz. Posjetili su župnu crkvu i groblje nekadašnje njemačke župe Windthorst (danas Nova Topola) te Caritasovu ekonomiju u Aleksandrovcu.

Puni „pozitivnih dojmova“, kako sami rekoše, članovi delegacije su obećali biskupu i njegovim suradnicima da će upoznati parlament Bavarske o naporima biskupa i njegovih suradnika oko učinkovitog liječenja još uvijek  brojnih rana iz zadnjeg rata kroz odgojno obrazovne, karitativne i kulturne projekte koje biskupija provodi i želi provoditi. Obećali su da će za te projekte tražiti i materijalnu potporu.

Biskup Franjo je članovima visoke delegacije Bavarske i Paneuropske unije Njemačke zahvalio što su uvažili njegov poziv i osobno se htjeli osvjedočiti o aktualnoj situaciji katoličke i druge populacije u banjolučkom kraju i u cijeloj BiH.

TABB
Banja Luka, 24. ožujka 2022.